Praktické
informace

Důležité informace k festivalu na jednom místě

Cestovní doklady
a pojištění

Pro vstup do Rumunska a dalších států Evropské unie stačí pro občany České republiky platný občanský průkaz. Toto platí i pro vstup do států mimo EU jako je Srbsko. Je však nutno respektovat, že hranicí HUN/RO končí Schengenský prostor a je třeba počítat s kontrolou, která však probíhá standardně a na české turisty jsou severní hraniční přechody připraveny bez problémů. Pozor však v případě, že cestujete společně s příslušníky cizího státu, Rumunsko má jiný vízový styk než Česká republika. Problém může být u občanů z Ruska, Ukrajiny, ze severní Ameriky či asijských států - Vietnam apod.

Dobrovolná registrace občanů České republiky (DROZD) při cestách do zahraničí umožňuje občanům dobrovolně poskytovat informace o plánovaném pobytu v zahraničí. Tyto informace mohou v případě potřeby usnadnit zastupitelským úřadům České republiky v zahraničí poskytnutí pomoci dotčenému občanovi a také mohou zjednodušit a urychlit informování příbuzných v České republice.

Cestovní pojištění nezajišťuje organizátor! Pojištění doporučujeme pro jistotu uzavřít. Výše pojistné částky se na týdenní pobyt pohybuje mezi 100 - 400,- Kč na osobu dle druhu. Na základě předložení Evropského průkazu zdravotního pojištění, tj. modrého průkazu vydaného pojištěncům v členských zemích Evropské unie, máte nárok na lékařsky nezbytnou zdravotní péči s přihlédnutím k povaze nemoci a očekávané délce pobytu.

Zdravotníci

Každý rok máme kvalitní zdravotnické zajištění, které funguje na směny, zná velmi dobře místní prostředí i charakter akce. Nejbližší lékařské středisko je ve městě Oršava (kam přijíždí náš vlakový expres), velká nemocnice je pak o dvacet kilometrů dále, v krajském městě Drobeta-Turnu Severin.

Měna
a směnárny

Festivalovou měnou je i letos ta oficiální rumunská. Rumunský leu (množné číslo lei), je místní národní měnou. Jeho ISO 4217 kód je RON. Jedno leu se dělí na 100 bani (jednotné číslo ban), ale s tím se už kvůli inflaci skoro nesetkáte - maximálně s mincí padesátibaňovkou - hodnota asi 3 Kč. Kdyby vám zbyla, nevyhazujte ji, přesně zapadne do nákupních košíků. Název leu vychází z pojmenování jedné z kočkovitých šelem - lva. Bankovky rumunského nového leu jsou vyrobeny z polymerů. Víme, že rumunskou měnu je složité v ČR sehnat, a proto bude fungovat směnárna jak ve vlaku, tak na místě. Jednotný kurz směnárny upřesníme.

Jídlo a pití

Během festivalu budou fungovat stánky s občerstvením, restaurace Eibenthal a krajanské "restaurace". Dále budou otevřeny místní krámky se smíšeným zbožím. Vodu pijte pouze balenou, která se bude prodávat U Medvěda a v areálu festivalu za nákladovou cenu. Nepijte vodu ze studní pokud vám to krajané neposvětí a vodu nevysvětí.

Čas

V Rumunsku je o jednu hodinu víc než v ČR. Čas se mění na maďarsko-rumunské hranici a festival jede podle tohoto místního času. Doporučujeme si ho nastavit “napevno”. Můžete se totiž automaticky připojit na srbské operátory a jejich čas, který je stejný, jako v ČR.

Signál

Signál byl zaveden v listopadu 2015 a už je celkem stabilní. Tedy s výjimkou Vodafonu, s ním si moc neškrtnete. Pozor na srbské operátory - jsou drazí (Telenor, VIP). Srbové nejsou v Evropské unii a hovor je minimálně 20x dražší, stačí se jen dovolat, navíc 1 MB dat stojí 250 Kč. To je asi sedm piv. Doporučujeme tedy už Orsově si nastavit napevno operátora Orange (a na Eibenthale případně znovu).

Internet
v českých vesnicích

V Eibenthale u nás v restauraci i hospodě funguje wi-fi. Ve vesnic se dá také připojit na mobilní rumunská data, bohužel zatím bojujeme s přenosovou rychlostí. Ačkoliv operátor ukazuje připojení 4G či LTE, přenosová rychlost solidně vystačí na textovou agendu typu whats up či messenger Facebooku.

V dalších vesnicích je stav podobný, Na Svaté Heleně se můžete k internetu připojit v hospodě u Pepsiho, Na Gerníku pak ve velké hospodě u Kostela a na Rovensku musíte velmi blízko k sousednímu baráku vedle krámku, kde se dá připojit na český krajánek, Na Bígru běží poměrně rychle mobilní data.

Pohonné hmoty

Nejbližší čerpací stanice od Eibenthalu jsou ve městech Orsova (40 km) a Moldova Noua (80 km). Nouzová stanice je v obci Ljubcova, tu však doporučujeme používat pouze v případě krize. Diesel se v Rumunsku označuje jako “motorina” a benzín standardně jako v České republice. Elektromobilita v Rumunsku není moc rozšířená a síť dobíjecích stanic je poměrně řídká. Dobít elektromobil se dá ve větších městech jako Temešvár, Caransebes, Severin.

V případě jakýchkoliv problémů je doporučeno volat linku 112, musí se uvést základní kontakt, problém a lokace. Při větším problém pak také informovat české zastoupení v Rumunsku (kontakty níže).

Objednávka vstupenek

Ceník vstupenek

    Kontaktní údaje

    Jméno

    Příjmení

    Email

    Telefon

    Doprava na festival

    Směr dopravy

    Počet dospělých

    Počet dětí do 15 let

    Nástupní místo

    Počet dospělých

    Počet dětí do 15 let

    Nástupní místo

    Počet dospělých

    Počet dětí do 15 let

    Nástupní místo

    Počet dospělých

    Počet dětí do 15 let

    Nástupní místo

    Počet dospělých

    Počet dětí do 15 let

    Nástupní místo

    Počet dospělých

    Počet dětí do 15 let

    Nástupní místo

    Počet dospělých

    Počet dětí do 15 let

    Doplňkové služby

    1900 Nadstandard kupé (1900 Kč/os)

    600 Doprava lodí (600 Kč/os)

    400 Výlet na Dunaj (400 Kč/os)

    200 Výlet na Traskavec (200 Kč/os)


    Celková cena

    CZK

    Prodej vstupenek spustíme 1. ledna 2024

    Partneři festivalu

    Copyright Banát Festival 2024