Vlak do Banátu trhá rekordy, polovina lístků má své majitele! Rubáš utočí!

Od spuštění rezervací se podařilo prodat již polovinu všech vstupenek na šestý ročník banátského festivalu! “Během deseti dní jsme zaregistrovali obrovský zájem o vstupenky a po týdnu prodeje jsme se dostali na čísla, která jsme atakovali v minulých ročnících těsně před prázdninami. Původně jsme čekali trochu jiné tempo a vůbec jsme si vlastně přáli jediné - naplnit vlak. To je pro nás totiž klíčová podmínka, jak se z toho nezbláznit,” hodnotí první vlnu rezervací tři organizátoři od Medvěda.

 

Útok na nejpopulárnější kapelu banátské historie vyhlásil Vasilův Rubáš, který překonal již sto fanoušků jen pár přihlášených ji dělí od rekordu Zrní z roku 2014! V závěsu pak jsou Wohnouti, Květy a Helemese. Své fanoušky si pomalu a jistě sbírá i cestovatel Láďa Zibura.

 

Banátské statistiky jsou jasné a neúprosné. V Honzově přenosné “dvaosmšestce”, kterou nesmíte vytáhnout ze sítě, se klubají čísla, jenž napovídají, že kdyby vydržel pravidelný denní přírůstek z posledních dní, vlak bude plný v polovině března. Organizátoři stále čekají na to, v jakou finální kapacitu bude mít festivalový expres. “Čekáme na délku výhybky v Rumunsku, až někam k Temešváru totiž pojedeme po dvoukolejných tratích a posledních 150 kilometrů budeme jako speciální výprava muset dávat přednost pravidelným spojům, právě ty vyhýbací koleje nám stanový celkovou možnou délku soupravy. Každopádně více, než stanovených 999 to jednoznačně nebude”.

 

LÍSTKY DO VLAKU OBJEDNÁVEJ ZDE!

 

Organizátoři tak stále drží jasnou kapacitu, přes kterou nikoho dále nepustí. “Už na začátku všech ročníků jsme si řekli, že festival se koná jako pomoc pro místní a že musíme najít hranici, kdy počet návštěvníků vesnici bude pomáhat a ne škodit. Ačkoliv jsme trochu sami proti sobě, tak vesnice není nafukovací. Samozřejmě stále musíme bojovat proti sluníčkovým haterům, kteří si myslí, že akce zcela nesouzní s atmosférou Banátu a krajany zneužíváme v náš prospěch. Bohužel se tyto věci těžko vysvětlují osobám, kteří se v Banátu a na festivalu nikdy podívat nebyly. Banát není skanzen.”

 

Právě tento rozpor, zda festival ano či ne, patří do širší otázky kolem celého Banátu. A to, zda zvýšená turistika do Banátu patří a jestli mu přináší více, než mu odnáší. V současné době je Banát na hranici 10-15% letního turistického potenciálu (v zimě 1-2%). Pro jasnější představu - Eibentál má nyní k dispozici přibližně 150 lůžek, každý den projde průměrně vesnicí (mimo festivalu) patnáct osob. Podobný stav je na všech dalších vesnicích. Rozvoj šetrné turistiky je však jednou z mála šancí, jak dostat do Banátu prostředky, které pomohou lidem v českých vesnicích setrvat a nezničit je zásahem jako byla stavba větrných elektráren na Svaté Heleně. Dalším velkým rizikem Banátu jsou “lovci mozků”, kteří se snaží z Banátu pouze brát a nic mu nevracet. Výsledek je pak takový, že mladí odchází za prací do jiných částí Rumunska, nebo dokonce do Čech, kde pracují jako Češi ohodnocení lepším rumunským platem. Je tedy lepší směrovat Banát k populární české pahorkatině jako je například Českomoravská vrchovina s rizikem větší pozornosti turistů, nebo to zabít větrnými developery a podobnými nápady?  Festival tak není brán pouze jako kulturní akce, ale také jako nosná informace Banátu, která má šířit povědomí o tom, že v Rumunsku jsou české vesnice a početná krajanská komunita, která si zaslouží pozornost a návštěvu. První organizovaná doprava v rámci festivalu tak může být reklamou pro další výpravy na vlastní pěst. I o tomto však můžete vést diskuzi na plánovaných debatách s Ivo Fíkem Dokoupilem z Člověka tísni, Jiřím Řehákem či organizátory festivalu.

 

A co si myslíte vy? - chceš nám položit otázku?

 

Díky, že nás podporujete!

 

Kluci z Banátu.

foto Vojta Brzek