Tibi: Lidi žijou jako stroje..

Jsme parta tří kluků, co dělá festival. Dneska nadešel čas, představit vám Tibiho. Je to rodák z Eibentálu, umí všechno zařídit, všechno opraví a v Rumunsku se prostě vyzná. Bez něho by festival nebyl. Tibi vystudoval dopravní fakultu na univerzitě v Temešváru, odmítl vidinu slušné práce ve velkém městě, a vydal se s námi vstříc divokému dobrodružství, které táhneme již několik let. Dlouho jsme řešili, zda nechat text původní, nebo ho přepsat, ale rozhodli jsme se pro první způsob, ztratilo by to totiž banátské kouzlo. Je to frajer.

Tibi, jsi rodák z Eibentálu, jaký je vůbec život na této vesnici a co lidem v dnešní době chybí?

Ano ja jsem se narodil na Eibenthale, zivot na Eibenthale je v prvni rade zdravi a heski protoze mam moznost stravit hodne casu v prirode, je teski protoze pro mladi lidi neini pristup na moderni potrebi ( signal, internet a.t.d). Ja si mislim ze na Eibenthale lidem hibi penize, nemai kde pracovat a nemai skoro za co zit, pro to odhazeji jnam za praci.

Banát má velký problém s prací, díky které spoustu mladých odchází do jiných velkých měst, nebo České republiky, bojíš se toho, že jednou ve vesnici nikdo nezůstane, nebo se podle tebe zase vrátí zpět?

Ja se niceho ne bojim, on us dneska ani ve velkih mest neini dobri zivot, ti lide tam zijou jako neaki stroje kteri pracujou a maji za to penize ale na sebe us ne maji cas, dneska je moda ze lide z vesnice litnou do mesta a ti ze mesta litnou na vesnici. Ja si mislim ze Eibenthal bude zit este dlouho, babi vipravi ze ji drive lidi z Eibenthalu odhazeli do Ceh za praci do Madiarska do velkih mest z Rumunska a pak se vratili a vesnice je ji dnes.

Jak mladí ve vesnici berou Banát? Jsou pyšní, že mají českou národnost, nebo se již mnohem více cítí jako Rumuni?

Vetcina jsou pisni ze jsou cesi, ji rumuni us na nas kukaji jako lide kteri pohazi z lepsi zemi nes je Rumunsko.

Jaký ty máš vztah k České republice a češtině?

Ja jsem pisnei ze umim mluvit ceski ze jsem ceh z Banatu, a kam koliv du po Rumunsku tak lidi na mne koukaji divne a se ptaji proc jsem v Rumunsku, co tadi delam, proc ne odejidu do Ceh ze tam je lepsi zivot. Jen psat mi neide dobře, pisu jak slisim :).

Tibi, je to pár let, kdy jsi spustil společně s klukama hospodu U Medvěda a další turistické služby, jak bys hodnotil několikaletý vývoj?

Je to tak us to je par let, cas tece pruce, bilo to hodne teski na zacatku, spoluprace je teska bes komunikace, ale diki Bohu dneska fungujeme vo hodne lip nes prvni rok, urcite este se musime zlepsit a fungovat lip a lip. Dneska us ji vesnice nas vnima lip nes na zacatku, je hodne lidi kteri nam dekujou a jsou radi ze mai gde videlat neaki peniz a muzou zit na Eibenthale, tam kde se narodili a tam kde se jim to libi nei vic.

Jak si vnímal, že jste z ničeho nic začali připravovat banátský festival? Bylo to asi hodně těžké..

No prvne kdis mi kluci rekli ze budem organizovat festival tak sem si ne uvedomil co to znamena ale pak to bilo hodne teski, nej hesci je to kdis vidim ze ta nase prace je k necemu, ze priedou turisti se citi dobre a ze lidi z vesnice si umi videlat neaki penize.

Jaký podle tebe bude mít další vývoj tento festival?

Tento festival us bude pripravenei ji na desti ji na situaci bes elektriki a skusime pripravit fut lepsi a lepsi servis pro turisti.

Na co bys Čechy do Banátu vlastně pozval?

Zvu cehi do Banatu videt jak tadi zijou lidi, navstivit krasnou prirodu, uviedomit si co znamena klid.