Startujeme! Vlakem do Banátu za krajany a skvělou hudební dovolenou!

V úterý 20. srpna opět vyjede z pražského nádraží rekordní vlaková souprava, která odveze fanoušky přes tisíc kilometrů do vzdálené Oršavy, odkud se pak pomocí lodí a autobusů přepraví do známé festivalové vesnice Eibentál v oblasti českého Banátu.

OBJEDNEJ SE DO LEGENDÁRNÍHO BANÁTSKÉHO EXPRESU A VYRAŽ DO BANÁTU 20. 8. – 25. 8. 2019

Banátský festival se stal po prvních punkových ročnících, kdy organizátoři před hrozbou organizačních problémů raději pracovali v utajení, velmi vyhledávanou akcí, kde se v první vlně předprodeje rozeberou rezervace během jednoho týdne. Nosným bodem celé akce bude opět přelomová výprava po kolejích čtyř evropských států. Přes půl kilometru dlouhý a docela veselý expres letos opět organizátoři vypravují společně s kladenskou společností KDS a také ve spolupráci s Českými dráhami.

 „Těší nás, že jsme dokázali překonat složité roky a najít si prostor vedle zavedených českých hudebních akcí. Oblast českého Banátu začíná lákat mnohem více nadšenců, než tomu bylo dříve. Cítíme velkou odpovědnost a zodpovědnost vůči této oblasti a i samotné akci a každý rok cítíme, že balancujeme na hraně, kdy nechceme sklouznout k obyčejnosti a stále hledáme ten správný poměr syrovosti a celkového zkvalitňování festivalu“, neskrývá se již jeden z organizátorů Honza Duben.  

Ojedinělá akce s kapacitou 1500 osob (stejně jako v minulých letech) bude opět zaměřena k žánrově alternativnějšímu pojetí, s tím, že velký důraz bude brán na stále oblíbenější denní programy, tedy stage „U Medvěda“ a především Kamín. Zde se k dramaturgickému vedení vedle Jirky Řeháka a kluků od Medvěda přidává sám Láďa Zibura. Právě v kulturním domě se představí ještě více osobností, než tomu bylo v minulých letech a dozvídat se budete takové věci, které byste od Banátu jen těžko čekali!

Velký důraz letos bude opět na prezentaci místních krajanů, kteří po loňském vzoru otevřou několik domácích restaurací a na festival jsou v rámci výrazného zlepšování vztahů pozvány všechny české vesnice a snaha o zvýraznění krajanské části, která by do budoucna měla zahrnovat krajanské travel&food akce. Proměnou projde také stravování v bufetu „U Rominy“, která se nyní přestavuje na první banátskou krčmu s velkou terasou a také prostorem pro minipivovar. „Letošní rok se hodně věnujeme problematice celého Banátu, nejen toho rumunského, ale i srbského. Tato akce je skvělou šancí, jak v České republice tuto oblast propagovat a oslovovat subjekty, které nám mohou pomoci s přípravou nového konceptu pro záchranu této lokality, která jednoznačně aspiruje na české kulturní dědictví. Jsme rádi, že se nám daří propojovat důležité osobnosti a věříme, že snaha najít společný cíl začíná být velmi reálná“, dodává Štěpán Slaný..

Chybět nebudou ani stále populárnější výlety, fanoušci budou moci navštívit tradiční kaskádu na Dunaji, vyhlídku Trescovat a také další české vesnice s tím, že v pátek večer se uskuteční i malý festival na Gerníku. Po vesnici bude opět fungovat oficiální místní dopravce – koloběžky YEDOO.

Festivalový program bude zveřejňován postupně a vedle zmíněných organizátorů, Jirky a Ládi se na něm podílí o zásadní tvář české hudby Ondřej Ježek.

Tak ať vám to pěkně Zrní!

 

FACEBOOK

Účinkující

Sklo SRNA

KineDok

Never Sol

Wolf Lost In The Poem

Pokoj25