"Říká se, že na blbce narazíš kdekoliv, ale v Banátu se mi to neděje." Rozhovor s Áňou a Anet - holkama, které nás krmí.

Jirka Řehák, šéf stage Kamín, se ptal nejkrásnějších holek, které během festivalu pracují v jídelně a vydávají domácí jídla návštěvníkům i účinkujícím. Ptal se objektivně, takhle nějak má vypadat novinařina.
 
Kdybyste měly zvolit nejlepší stát na světě, proč je to zrovna Rumunsko? 
Áňa: Rumunsko je obrovská země, kde se dá najít strašně moc protikladů. Jednou se můžete ocitnout ve statisícových betonových městech, jindy zase v panenské přírodě, kde potkáte maximálně medvěda. Já mám radši tu druhou možnost a oblast českých vesnic v Banátu. Prvně jsem vyrazila s expedicí s Gymnáziem Teplice, potom na fesťák a nakonec přidala i dovolené po vlastní ose. Tento rok je to 10 let, co do Rumunska jezdím. To už asi vypovídá, že to tak hrozná destinace nebude. 
Anet: Ač se mnoho lidí diví, já mám jasno. Začalo to expedicí v Banátu, když jsem ještě byla na Gymplu v Teplicích. Tam si mě Áňa 1 vyhlídla a odstartovala se strašná jízda. Rumunsko je totiž úplně jinde. Letos už jedu pošestý a pokaždý, když dorazim, mám pocit, že jsem tam doma a že mi vlastně přes ten rok hrozně chybělo. Příroda je nepopsatelná a lidi strašně milí! K jídlu a višňovce asi ani nic dodávat nemusim.
 
Kdybyste mohly jet na jakýkoli festival, proč pojedete znova do Banátu? 
Áňa: Říká se, že na blbce narazíš kdekoliv, ale v Banátu se mi to neděje. Už po cestě se dá stihnout seznámit se minimálně s polovinou vlaku a ten zbytek seznamovačky proběhne v první lajně před stejdží na Ujbániji. V Banátu se zároveň vytvořila skvělá komunita lidí, u kterých mám jistotu, že když vyrazím v Čechách na koncert nějaké kapely, která už v Banátu hrála, minimálně půlku jich tam potkám. 
Anet: Festival Banát je v něčem strašně jinej a nenahraditelnej. Jinde se ti nestane, že jdeš po cestě a lidi se na tebe permanentně smějou, jen tak s tebou hodí řeč nebo ti při té příležitosti dají loknout svojí višňovky. Navíc je to zhruba 120 hodin neuvěřitelný párty a skvělý hudby. Sama se občas divim, že jsem ještě naživu. Spánkovej deficit je pokaždý nespočitatelnej, ale každá probdělá hoďka navíc za to stojí. Já to tam asi tak miluju, že o tom furt mluvim. A jak o tom furt mluvim, tak se nějak stalo, že už tam jezdí čtvrtina spolužáků z vejšky. A jedou zas, takže to tam asi fakt je takhle moc skvělý.

 
Kdybyste si mohly vybrat libovolnou stejdž na banátském festivalu, proč je nejlepší zrovna kamín? 
Áňa:  Musí to být určitě ta nejlepší stejdž na světě, protože jsem ji bohužel ještě za těch 7 let, co na festival jezdím, nezažila. Každopádně hodně návštěvníků mi příběhy z Kamínu vyprávělo nad hrncem, když jsem jim nandavala gulášek nebo kančí koule s polentou. Tenhle rok se snad stihnu zaskočit podívat. Trochu se stydím, když tuto stejdž má na starosti zrovna můj nejoblíbenější a jediný třídní profesor z gymplu. 
Anet: Kamín je bezpochyby ta nejlepší stejdž. Sice v tu dobu nandavám už asi stej knedlík a nikdy jsem nestihla zaskočit, o to víc mě to ale mrzí! Letos je načase napravit resty. 

 
Kdybyste měly vybrat nejlepší brigádu v Banátu, proč je to služba v jídelně u Romíny? 
Áňa: Hlavním důvodem je, že v jídelně je chládek i ve 40 stupních, a proto tam potkáte v podstatě celý Banát. Jsme záchytným bodem pro všechny hladové krky, a co může být lepšího než předávat skvělé jídlo, které vaří ženský z Eibenthalu? V nabídce máme každý rok i skvělý šopák s domácím sýrem, který se určitě mezi párky v rohlíku a smaženými rybičkami neztratí. Jo a vše je bio a ze šťastných chovů!
Anet: Už jste někdy viděli čirý štěstí v lidských očích? Já jo, a těch očí je přesně tolik, co vydaných porcí. Dveře se tam v podstatě nezavřou. Já to teda chápu, to jídlo je fakticky božský. Ta radost, kterou lidi mají, když dostanou svojí porcičku mi stojí i za tu křeč v ruce, kterou po tom celym dni s naběračkou mám. Za mě mají ženský v kuchyni, co to vše připravují, neuvěřitelný obdiv - ono totiž umíchat polentu pro celý Eibenthál podomácky vyrobenou metlou napojenou na vrtačku neni vůbec žádná sranda - a ony to všechno daj. Jo a nejlepší na tý brigádě je samozřejmě taky to, že jste přímo u zdroje a ten sejr!