Petr Srna počtvrté!

Petr Srna se stává pomalu a jistě nedílnou součástí banástkého festivalu, letos již počtvrté vyleze na podium a sleze z něj až za čtyři dny. A to vůbec jestli bude mít síly..

Lucka Redlová, Papír Sklo Plasty a Petr Srna, živoucí legendy festivalu, kteří nevynechali ještě ani jednu účast..to je slušnej začátek rozhovoru ne?:)

Tak to máš pravdu. Jsme prostě „držáci“. Každý rok si říkám, že ten příští už bude určitě moderovat někdo mladší a perspektivnější. A stále nic. :) Nejenom vystupující, ale i návštěvníci tam většinou jedou už počtvrté. A toho si moc vážím. Silné jádro tvoří atmosféru festivalu, který se tak lehce stane drogou. A nás „poctivých feťáků“ festivalu Banát přibývá. Štěpáne – vlastně jsi vyrobil perfektní drogu! :)

Čtvrtý ročník, už se dá říci, že víš do čeho jdeš. S čím jsi šel ale do toho úplně prvního, kde ani organizátoři nevěděli, co mají čekat..

Byla to pro mě velká neznámá. Stejně jako návštěvníci, kteří pojedou letos poprvé a vůbec netuší proč jedou do Rumunska za kapelou, kterou mohou slyšet někde v Praze, i já jsem netušil proč mám jet moderovat festival česky 1200 km daleko. Pochopil jsem to všechno až na místě. Tenkrát jsem jel autobusem a už tam jsem pochopil , že lidé kteří sedí na těch pár metrech čtverečných se mnou, mají velké srdce a hodně flašek alkoholu. Ta kombinace zaručovala natolik pohodovou jízdu, že i kdybychom jeli tím autobusem do Tanzanie – tak to uteče jako voda.

Ty máš jako jeden z mála “účinkujících” trochu jinou roli, musíš se držet celý den docela v pozornosti a sledovat z pódia, jak se lidi postupně mění ve zvířata..:) Je těžší moderovat odpoledne, nebo nad ránem..?

Závidím. Závidím všem hudebníkům, kteří si odehrají koncert a potom si už jenom užívají atmosféry a sklízejí ovoce svého vystoupení ( většinou v podobě višňovky ). Už jsem se naučil, že všechny důležité informace musím říkat kolem poledne. To je totiž velká šance, že je někdo uslyší a zapamatuje si je. Pamatuji jak jsem minulý rok vyhlašoval ztracený pár bot jednoho z návštěvníků. Najednou se objevilo v zákulisí asi 6 místních dětí a každý měl v ruce více jak 3 boty. Chtěly mi udělat radost, protože vždycky jmenuji tyto „malé místňáky“ po dobu festivalu roznašeči místního tekutého chmelu.  Takže místo 20,- za pivo dáte 25 ,- a máte pivo i s donáškou. Tím si přijdou na pěkné kapesné. Pro někoho to může být morálně s otazníkem, ale pro mě ne. Moc dobře vím, že jinou možnost vydělat si nemají. Tak doufám, že to někoho z mých televizních diváků nepohorší.

Ty jsi loni přestoupil z Novy na Českou televizi a výrazně stojíš za účastí Objektivu, kulturních zpráv apod, na co se letos můžeme těšit?

To je pravda. Tato změna prospěla nejenom mě, ale také veřejnému  povědomí o festivalu. Tento rok budu točit pro pořad Gejzír. Ten se vysílá každý čtvrtek večer na ČT 1.  Také pro pořad Objektiv a pro dětské zpravodajství Zprávičky na ČT :D . Právě proto si s sebou beru kamaráda Jakuba Holého, který mě bude na podiu občas suplovat. Bude to v těch momentech, kdy se budeme spolu s kameramanem prohánět po okolí.

Když se podíváš na letošní line up, co si rozhodně nenecháš ujít (je samozřejmě jasné, že ty si nemůžeš nechat ujít nic..)

Festival Banát vyniká převážně v rozmanitosti a pečlivé dramaturgii. Právě proto jsem často narazil na kapely, které mě příjemně překvapily. Tento ročník je však podstatně lákavější než předešlé ročníky. Dalo by se říci, že ty nejlepší kapely zůstaly a přibývají stále další. Skoro to vypadá, že co kapela – to headliner.

Otázka na závěr..

Štěpáne chci se Tě zeptat, zda-li si myslíš, že festival, který je prodloužený o jeden den se vůbec dá vydržet. FYZICKY VYDRŽET??!!! A jak je daleko „odvykačka“ na višňovku? Protože jestli je něco co mi na festivalu vadí – tak je to ten návrat do reality. Uááááá

To neví vůbec nikdo, jak tenhle pokus dopadne. Podle mě se to vydržet nedá, proto to zkoušíme. :)

FACEBOOK

Účinkující

Grudl David

Lukačevič Jan

Nylon Jail