Petr Srna: "Festival je pro mě akce roku II. "

Po prvním ročníku prohlásil, že je to pro něj akce roku, letos se na jeho tvrzení nic nemění, Petr opět vyráží moderovat Banát..

 

1. Petře, čeká tě třetí moderování v řadě na banástkém festivalu, jak se na tuto akci těšíš, asi je to trochu něco jiného, než tvá běžná moderátorská práce..

Nejprve bych chtěl moc pozdravit všechny fanoušky a příznivce tohoto festivalu. A už teď se na všechy těším – tedy doufám, že i vy na mě . Minulý rok měl rozhovor se mnou titulek : “ Festival Banát je pro mě akce roku” a najednou vím, že toto tvrzení bylo nadčasové. Přestože během roku moderuji přes 50 jiných akcí, které jsou mnohdy výborné – nic není tak příjemné jako jet 1200 km jenom proto, abychom si to všichni užili. A my si to prostě užijeme. Mimochodem festival Banát je jediná akce při které když moderuji neopomenu si dát i výbornou místní pálenku. Takže mnohdy můžete vidět a hlavně slyšet věci, které zřejmě nikde jinde nezažijete.

2. Jak bys zhodnotil uplynulé dva ročníky a celkově, jaký máš pocit z Banátu a místních krajanů?

Začnu od konce. Místní krajany mám moc rád a sám osobně se snažím dělat všechno proto, aby se o nich lidé dozvěděli. Dozvěděli se o jejich velkorysosti a také nejisté budoucnosti, kterou máme v rukou vlastně my všichni. Právě my můžeme přispět k zachování naší kultury daleko od našich domovů. A to je fajn zjištění, nemyslíte? Postavit bychom se proto k tomu měli zodpovědně a nebrat to úplně na lehkou váhu. Nepochybuji o tom, že se na nás místní těší. Oba dva ročníky byly naprosto jiné. První, pokud si dobře vzpomínám, byl absolutní euforií. Zažili jsme společně nezapomenutelné zážitky a zároveň mnoho z nás slyšelo a předvším vidělo věci a lidi o kterých se nám nezdálo ani v těch nejpestřejších snech našeho všedního života. Ano, tento festival je rozhodně nevšední. Kde jinde můžete zjistit, že nejde proud a následně dostat informaci, že nejbližsí 3 měsíce nejspíše ani nepůjde. Tím už navazuji na druhý ročník. Sám osobně bych si moc přál, kdyby se z tohoto festivalu stal kult dobrý lidí, dobré muziky a bezvadného pití. Tím by tak potlačil komercionalitu a možnost bulvarizace. Jo..to bych si fakt přál.

3. V poslední době je o tobě čím dál víc slyšet, jaká je nyní přesná náplň tvé práce?

Vlastně, když o tom tak přemýšlím na každém festivalu jsem měl trochu jinou profesi v jiném médiu. Na prvním ročníku jsem moderoval na rádiu Bonton, na druhém jsem moderoval ve Snídani s novou a teď moderuji Zprávičky na novém programu České televize Déčko. A pozor velká novinka! Pokud vše klapne budeme tento rok natáčet na festivalu pro pořad Objektiv, Události v kultuře a také Zprávičky. Jinak v současnosti kromě spolupráce s Českou televizí hraji představení se Simonou Stašovou, nebo moderuji soukromé akce. Případně také učím firmy prodejní a komunikační dovednosti.

4. Hlavní festivalovou myšlenkou je pomoc místní ekonomice a krajanům, myslíš, že podobná akce dokáže českou komunitu šest kilometrů nad Dunajem udržet?

Myslím, že určitě ne. Jak se říká : Nemusí pršet. Stačí, když kape. A všichni se vynasnažíme, aby se mrholení přehouplo do osvěžujícího deštíku. A možná za sebou zanecháme, alespoň nějaké kaluže, které někomu pomohou.

5. Tři dny moderování na podobné akci je asi docela fuška, je pro tebe výhoda, že akci necháme pořadatelsky tak nějak plynout, nebo za tvým vystupováním jsou hodiny příprav?

No…vždycky závidím kapelám, které si odehrají a potom mají zbytek festivalu volno. To já tedy nemám. Má příprava je na tento festival o to větší, že v Banátu se nemůžu podívat na google, abych mohl inteligentně zaglosovat, nebo říci nějakou peprnou novinku o kapele. S glosováním mi musí pomoci můj přirozený intelekt a informace o kapele si musím zjistit prostě předem – případně na místě. Tento rok jedu do Eibenthalu s mou drahou polovičkou o pár dní dřive. Snad si stihnu i zarybařit. Pokud něco chytím – zvu vás na “Dunajskou rybu”.

PS: A tady posílám odkaz na krátkou reportáž o místních dětech z minulého ročníku. http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10265744641-zpravicky/213411000160905

FACEBOOK

Účinkující

Best before end

Čadek Pavel

Fredy & Krasty