Ofkors, že nabídku moderátorky Banátu přijala. Splněný sen, říká Katka Hašková

Na svůj neoblíbenější festival se moderátorka a stand-up komička Kat Irma Hašková letos chystá už pošesté. Banát je pro ni nejlepším táborem pro dospělé na světě a nejpřirozenějším digidetoxem. „Jsem šťastná, že nám Štěpán s Honzou dali šanci a my je snad nezklamali,“ podotýká jedna z průkopnic nehudebního programu festivalu.
 
Jezdíš do Banátu od začátku jako účinkující? Kdy to bylo poprvé?
Do Banátu jsem jela poprvé v roce 2014 úplně náhodou jako běžný divák. Neznala jsem nikoho. Byla to láska na první pohled a moje účast 2015 byla nevyhnutelná. Bohužel náš kapitán autobusu nebyl moc dobrý a já jsem to po návratu napsala na festivalový facebook s tím, že se ráda stanu kapitánkou. Navíc jsem klukům navrhla, že by se na akci perfektně hodil stand-up. V roce 2016 už jsem tedy jela jako kapitánka a zároveň účinkující.
 
A loni už i jako moderátorka…
Už jednou, to nemohl bývalý festivalový moderátor, jsem moderovala podzimní Banát. A když mě loni oslovili, ať moderuju, říkám: “OFKORS!” Můj nejoblíbenější festival. Prostě splněný sen! Naštěstí jsem do toho natáhla i svou kolegyni Lucii z Koko Comedy a Anatola Svahilce ze slamu, a to se ukázalo jako dobrý krok, protože v sobotu večer jsem defacto ztratila hlas, což pro moderátora není ideální. Někteří kluci ale říkali, že to je sexy. Když mlčím…

 
Pověz nám něco víc o Koko Comedy. Jak vzniklo, co všechno děláte a kde všude vystupujete?

Vzniklo to účelově, protože tu nebyla žádná holčičí skupina, co by dělala stand-up. Celkově je holek, co dělají stand-up, málo. Původně jsme byly tři, teď jsme dvě. Což je taky fajn, dvěma se líp dělí. Třeba honoráře. Taky točíme videa - máme kanál na Youtube, jmenuje se nečekaně Koko Comedy. A moderujeme a máme kurz, kde učíme lidi, jak můžou být vtipní. Buď živě přes platformu naučmese.cz anebo online na seduo.cz.
 
Jak ses obecně dostala k moderování a vůbec vystupování? Ekonomií, kterou jsi vystudovala, se asi neživíš, že? 

Stand-up comedy jsem začala dělat úplnou náhodou. Začalo to open micem (open mic = možnost pro lidi z publika zkusit si stand-up) na jedné akci. Povedlo se to a já si tuhle disciplínu oblíbila. Moderování s tím šlo trochu ruku v ruce. Protože humor podle mě do moderování patří. Lidi se rádi baví nebo se aspoň usmívají.
 
Ty se usmíváš a jsi veselá a pozitivní snad pořád. Otisk jižní Moravy?
Snažím se být. Dobrá nálada je samodobíjecí, a když ji přinášíš mezi lidi, vracejí ti ji. A často i něco navíc.

 
To podepisuju! Byla jsi už jako dítě komediant?

Podle mě ani ne. Jako malá jsem se dost styděla. Občas jsem celou návštěvu strávila v rohu čelem ke zdi.
 
Tak to je bezva, že tě to přešlo, protože my se už těšíme, až se zase vyřádíš na pódiu! Co chystáš na letošní ročník? Tedy vedle moderování.
I stand-up zase bude, ofkors! Beru s sebou tři kluky. Dva z nich, Jirka Jakima a Martin Filippi, se mnou jedou do Banátu už počtvrté. Plus tam máme jednoho banátského “panice”. Řekla bych, že jsme tak trochu průkopníky nebo jedněmi z průkopníků nehudebního programu festivalu. Dodneška jsem šťastná, že nám Štěpán s Honzou dali šanci a my je (snad) nezklamali.
 
Který ročník byl pro tebe nejlepší? 
Jejda, těžká otázka. U každého najdu nějaké “nej” nebo poprvé. Ale každý je jedinečný. Je to nejlepší tábor pro dospělé na světě a nejpřirozenější digidetox.


 
Prozradíš nám nějakou nejbizarnější historku, co se ti tam stala?
Mně se, myslím, bizáry nedějou. Anebo mám nízký práh bizarnosti. Hej, ale už vím. Možná není bizarní, ale napadla mě. Jsem se pokámošila s nějakými kluky, jezdili jsme na koloběžkách, pak jsme seděli ještě s dalšími cizími lidmi u potoka a jedli meloun, do kterého se lil Jäger. A pak jsem jednomu dala kolem šesté odpoledne na hlídání baťůžek (s peněženkou, mobilem, pasem). A než jsem se vrátila, týpek zmizel. Hledalo ho docela dost lidí včetně těch jeho kámošů a jeho holky. Hledali jsme ho všude. A našli ho až někdy před půlnocí, kdy se vrátil z lesa, kam se šel původně vyčůrat, a to ho zmohlo a usnul... A pak byl taky vtipný Banát 2015 neboli Bahnát, kdy celý fesťák propršel a byla zima a všude bahno. Až při odjezdu vysvitlo slunce.

 
Miluješ jídlo, psala jsi i food blog a říkáš o sobě, že jsi rozmlsaná. Které jsou tvé tří nejoblíbenější banátské pokrmy?

Miči, pivo a všechno co dostanu zadarmo od kluků z Opavy. Nebudu jmenovat, ale jsou to Radek Häuser, Robert Nosek a Miloš s elektrokolem.
 
Tak Robert s Radkem mi loni rozehnali banátský moribundus - když jsi zmiňovala ten meloun, mě vyléčil jejich nachlazený myslivec. Na letošek kluci inzerovali nějaké uzené mňamky, tak mi prosím tě kousek schovej, jo? No a vypůjčím si teda variaci na oblíbený dotaz letošních předfestivalových rozhovorů: višňovka, slivka, nebo spíš pivo?

Piva vypiju nejvíc. Ale Banát rovná se višňovka.
 
A když teda pivo, tak Ursus, nebo Timisoreana? Na které z nich se víc těšíš do té nové hospody, co kluci rozjeli? 
Já jsem pivní hovado, takže na Radler.
 
Ofkors! A na co dalšího v rámci festivalu se letos těšíš? A na co netěšíš?
Těším se na lidi. Staré známé, ať už místní nebo import, ale i na ty nové. Na Eibentál. Na koncerty. A na to že nebudu mít signál. Netěším se na spaní s lidmi, co chrápou, a na ne/sprchování ve studené vodě.

 
Jaké tři nejlepší koncerty jsi během uplynulých ročníků zažila?

Loni mě na velké stagi uhranula kapela Dunaj, ale nejvíc mě stejně baví koncerty U Medvěda. Takže řeknu tři top medvědí kapely: pupíčci z Vasilova Rubáše, Terne Čhave a 12:PIET.

 
Jezdíš na Vespě. Nelákalo tě někdy dojet až k Medvědovi na ní?

Naposled jsem se rozsekala asi kilák od baráku, takže ne ☺
 
Tím pádem se těším už za pár dní v nejlegendárnějším vlaku ever! <3
 
 
Eva Vychodilová
 
 
Kateřina Irma Hašková
Moderátorka, stand-up komička, youtuberka a vládkyně. Proč vládkyně, na to se snad raději ani neptejte. Taky již téměř stálý arzenál Festivalu Banát. Bodrou, vtipnou a rozesmátou blondýnu původem z Moravy v Eibentálu ani letos zcela jistě neminete, protože vás svým nakažlivým humorem bude opět den co den provázet festivalovým programem. Navrch přihodí nějaký ze svých stand-upů, který bude dost možná o tom, jak ráda jí. Tak až ji potkáte ve frontě na miči, pusťte ji před sebe nebo jí dejte aspoň kousnout!
 

FACEBOOK

Účinkující

KineDok

Cirkus Problem

Papír sklo plasty & Jirka Kára

Čtvrt na smrt

Wolf Lost In The Poem