Martin z Rudovousu: Cesta do Banátu je přirozenej filtr na idioty

Zvukový mistr Martin Černý a Banát II. Martin v Banátu není jen muzikant, ale pomáhá nám i se zvukem a zásobuje nás čas od času nějakou dobrou radou. Díky mu za to! Taky nám lajkuje příspěvky, za to taky díky!

 

Martine, druhá účast na Banátu. Když mi Ondra Ježek předloni říkal, Rudovous musí jet, kouknul jsem se na YTB, našel tam písničku Mysliveček a říkal jsem si, že to bude pěknej úlet. Nakonec se z toho vyklubalo, alespoň pro mě, největší překvapení ročníku. Jak vy jste prožívali první Banát?

 

Jsem rád, že jsem na tebe takhle zapůsobili. O Banátu jsem věděl od Ondry Ježka a od jedný kamarádky, která byla na prvním ročníku, a byly to skvěle protichůdný reporty typu: „Málem jsem v tý jeskyni umřela!“ versus „Bylo to nádherný dobrodružství!“ :-)) Pro nás to byla výzva a nakonec maximálně pozitivní zkušenost. Ten přirozenej „filtr na idioty“ v podobě dlouhý jízdy autobusem funguje bezvadně – do Banátu opravdu přijelo publikum snů, nepodobný prakticky ničemu, co se dá potkat na velkejch festivalech doma.

 

Bylo těžké přesvědčit celou kapelu, abyste se vydali do Rumunska? Rumunsko je země předsudků, vražedných psů, ostnatých drátů a většinou tě tam rozřežou na orgány, ty pak prodaj zpátky na západ..

 

Já jsem v Rumunsku byl jako dítě, samozřejmě jsem pak vnímal i současnou porevoluční situaci, každopádně – strach možná byl, předsudky určitě ne. Ale ten strach alespoň vyvolal větší adrenalin a ve výsledku se ukázalo, že se člověk může bát maximálně toho, že nebude čtyři dny na fejsbůku. Kapelu jsem nalákal na dobrodružství a na doporučení Ondry Ježka. U některých jedinců to bylo těžší, jiní kývli okamžitě.

 

Cesta autobusem z Prahy není žádný med, jak jste to zvládli vy?

 

My jsme docela otrlí, máme za sebou několik krátkých tour po Švýcarsku, koncerty na Ukrajině, v Polsku i v Německu, takže jediný rozdíl byl autobus oproti dodávce a s tím související lehký diskomfort v podobě nemožnosti zastavení „kde se nám chce“. Autobusy byly překvapivě pohodlný - my, kteří jsme zažili ještě cestování do Chorvatska starou Karosou, jsme si prakticky nemohli moc stěžovat. Jen jsme neměli brát na lehkou váhu pořadatelskou radu: „Nepřepálit začátek!“ – opravdu to není legrace, zvlášť když v Brně přistoupí Moraváci a hrdě vytáhnou vzorky z vlastních palíren ;-)) Taky bych měl varovat fanoušky kapel, že pokud se k nim přihlásí do autobusu, aby zažili, jak to umí ta „jejich kapela“ pěkně rozpálit, můžou se taky dozvědět, jak nahlas umí muzikanti chrápat. Špunty do uší s sebou! ;-)

 

Jaký ohlas nakonec vystoupení na festivalu v tvém okolí a kapele mělo?

 

Kapela byla nadšená. Přes počáteční lehkou nedůvěru to mělo na Rudovous občerstvující účinek – taková trampská jízda s koncertem jako třešničkou na dortu :-) Kamarádi, kteří jeli s námi, to vidí stejně. Navíc tam vznikly i vazby na další fanoušky a kapely – například s Helemese teď plánujeme společný „velký“ koncert 7. listopadu v Praze v Malostranské besedě.

 

 

Ty ses předloni zapojil i jako zvukař a pomáhal jsi s Ondrou na druhé straně. Jaký sis přivezl zážitky z téhle akce a myslíš, že podobný formát se dá udržet i do budoucna?

 

My jsme se už před odjezdem s Ondrou domluvili, že si nazvučíme navzájem svoje kapely, já měl navíc ještě pověření od Kulicha udělat i Wohnouty. Zbytek vyplynul tak nějak na místě – když kluci od zvuku už padali na hubu, rád jsem zaskočil. Navíc je mi i po letech tahle práce zároveň radostí, a takhle „na punk“ daleko od civilizace to byla fajn zkušenost. Drobný mouchy se pomalu vychytaly a myslím, že i vy jste nasbírali spoustu podnětů k vylepšení, takže o budoucnost bych strach neměl.

 

 

Jako zvukař Vypsané fiXy jsi projel mnoho akcí, dá se najít v České republice něco podobného? Kdy konečně fiXa vyrazí do Banátu, stejnak nemůžou bez zvukaře v ČR hrát :)?

 

V Čechách je taky pár příjemnejch malejch festivalů. Litoměřický kořen, Boskovice, Vlčkovice fest… Kluci z fiXy sami takový akce  pořádaj - On the Road už za ty léta sice docela vyrostl, ale pořád je to taková rodinná sešlost, kde hrajou kamarádi a spřízněný kapely. A Pítrsův Vápenný Podol by se ti určitě líbil, ten má hodně „banátskou“ atmosféru :-)

To víš, že je ukecávám, ale bohužel je festivalová sezóna tak nabitá, že v době konání Banátu mají letos tři nebo čtyři koncerty, který pojedou beze mě, tak doufám, že se pak ještě budu mít kam vrátit, když je v tom nechám. V nejhorším se budu ucházet o místo zvukaře v eibenthálským kulturáku ;-)

 

S RUDOVOUSEM DO BANÁTU!

 

Kam by se měl festival dál vyvíjet? Mám pocit, že ho na FB poměrně sleduješ..

 

Sleduju, ale vývoj nechávám na vás a rád se nechám překvapovat. Myslím, že oba víme, kam by se vyvíjet neměl. Pokud ho dokážete udržet v týhle linii a nabízet jako dobrodružství s přidanou hodnotou pro lidi, kteří se nejedou na fesťák prvoplánovitě vylejt a užít si „pořádnej bordel“, doufám, že se zájemců najde dost aby Banát vydržel.

 

 

Letošní line up - co si nenecháš rozhodně ujít?

 

Letos je to podle mě zatím nejsilnější sestava. Spíš si budu házet korunou co vynechám. A přemejšlím, jestli kluky od zvuku vůbec pustím k pultu :-) Mucha, OTK, RoPa, Xavi, Syčáci, Zuby nehty, Květy (ale ty mi asi vyfoukne Ondřej ;-)… Těším se na Švihadlo, jsem zvědavej na Nauzea Orchestra, který jsem ještě neviděl, Vložte kočku a WWW mi třeba uprostřed rumunskejch lesů a kopců nebudou připadat depresivní, ale jemně melancholický… Abych vůbec stihnul ten výlet do jeskyně, sakra… ;-)