Martin E. Kyšperský: O pánovi z dolů jsem napsal písničku

Zásadní postava české alternativy míří opět do Banátu. Martin Kyšperský a jeho Květy tak navazují na účast z úplně prvního ročníku 2012, kdy se vydali do neznáma a rozhodně nelitovali.

 

Martine chystáš se podruhé do Banátu, jestli si dobře vzpomínám, vystupovali jste s Květy na prvním ročníku. Jak na tebe celá ta akce zapůsobila?

Sedím doma na zadku, v Brně, pořád. Jezdím jen po celé republice na koncerty, ale z měst toho moc nevidím. V Rumunsku je všechno jinak, stromy jsou jiné, prach u cesty, jinak tam svazují slámu, jinak tam chutnají rajčata. Líbilo se mi to, že můžu zažít takový dobrodružství.

 

Festival Banát se trochu odlišuje a možná díky tomu ho vyhledá stále více fanoušků. Čím si vysvětluješ, že se Banát docela rychle zabydlel vedle profláknutých festivalů v České republice?

Má výraznej název. Jako spojený banán s granátem. To je přece úderný, ne ? Člověk si to zapamatuje.

 

Kam podle tebe bude tenhle festival v budoucnu směřovat?

Věci se většinou rozpínají a košatí. Dovnitř i ven. Bude více stánků, více atrakcí, divadla, promítání, besedy... možná by z toho mohlo být i malé turné po Rumunsku, víc pódií. Nevím, vymýšlím si.

 

První rok jsi původně plánoval spaní ve stanu, nakonec ses přesunul ke krajanům na postel a měl jsi tak možnost nasát atmosféru ubytování u místních. Jak se ti tam líbilo?

Chtěl jsem spát v tělocvičně, ale přišel jsem do ní až večer a nebylo tam místo. U rodiny, která mne ubytovala to bylo super, pán mi vyprávěl o tom, jak pracoval v dolech. Napsal jsem o něm písničku.

 

Banát - co jsi vůbec věděl před odjezdem na festival o této krajině? A jak se případně původní představa lišila od reality?

Vůbec nic jsem o tom místě nevěděl, ani o Rumunsku nic nevím, jsem ignorant. Chodil jsem lesem a potkával zbytky domů a továren. Taky jsem jel do jeskyně a v ní si vzpomněl na speleontologické komiksy od Káji Saudka. A koupal jsem se v Dunaji, to bylo krásný.

 

Ty se hudebně nevěnuješ jen Květům, ale i vlastní tvorbě a také kapele Mucha. Obě zmíněné kapely se na festivalu představí, nebojíš se, že tvorba Muchy bude celkem kontroverzní v poměrně puritánském Banátu?

Nebojím. Mucha je hodná holka, ikdyž zpívá něco ostrýho, lidé ji mají rádi. Ale třeba ne, třeba nám tam někdo dá do huby. Nechme se překvapit.

 

AUTOBUS ZE STANICE KVĚTY ODJÍŽDÍ DO BANÁTU V ÚTERÝ 18.8.2015! REZERVUJ SI VČAS LÍSTEK!

 

Jak se ti teď vůbec žije, zajímalo by mě jak vypadá třeba takový měsíc Martina Kyšperského..

Zrovna dnes jsem slyšel, jak se Mirko Hýl ptá Patrika Tlučhoře jakej je právě měsíc, a on říkal že kulatej.

 

Když se podíváš na letošní line up, co by sis určitě nenechal ujít?

OTK a Zuby nehty...  vydali minulý rok desky, které znám nazpameť, takže si zazpívám v kotli.

FACEBOOK

Účinkující

Holy Fanda 2020

Pio squad

Žamboši

Jump Into The Field