Ludva Mleziva: Festival Banát je pro všechny generace

Postupně představujeme zajímavé osobnosti z Banátu, jedním z prvních je Ludva Mleziva, kterého každou neděli můžete poslouchat i v českém vysílání na radiu Resita!

 

Ludvo, ty jsi rodák z Bígru, který se odstěhoval za studii a prací do Rešice, co pro tebe znamená Banát?

Banát v prvním řadě pro mně znamená domov,protože, jak jsi uvedl, pocházím z vesničky Bígr, kam se vždycky rád vracím. Taky bych nazval Banát “český koutek”, protože se zde nachází všechny české vesnice z Rumunska. Banát je rovněž příklad multikulturalismu.

 

České vesnice v Banátu v České republice vzbuzují čím dál více zájmu, jaký máš vztah k České republice a cítíš se víc Čechem, nebo Rumunem?

 

Samozřejmě že se cítím Čechem, í když bydlím v Rumunsku. Mam kamarády a přátele, kteří žijou v České republice, ale nikdy bych si nepřál Banát opustit.

 

Když jsme se dostali poprvé do kontaktu, musel jsem ti jako první pochválit tvojí češtinu, jejíž spisovnost není mezi našimi krajany zcela obvyklá..

 

Děkuju. To záleží jak a jestli má každý z nás s češtinou vztah, taky jestli ho to baví. Jelikož můj otec Josef Mleziva je učitel v Bígru, měl jsem příležitost češtinu lépe poznat a vždy mi radil abych češtinu nikdy neignoroval. Navíc, už deset let jsem autorem pořadu pro české krajany žijící v Rumunsku. taky pracoval pro soukromou společnost, kde jsem měl vztah s českými zákazníky, takže češtinu jsem si pořád vylepšoval.

 

Co je na tobě zajímavé, že každou neděli vysíláš v rádiu pořad pro české krajany, jak ses k této práci vůbec dostal a co takový pořad obnáší?

 

Znovu připomenu mého otce Josefa, který před deseti lety navrhl založení pořadu řediteli rádia této doby. Nápad byl velice dobře přijat ředitelem rádia a tak vzniklo České vysíláni v rámci Radio Romania Resita. Pořad obsahuje kupříkladu akce které organizuje Demokratický Svaz Slováků a Čechů v Rumunsku, Velvyslanectví České republiky v Bukurešti, tradice z českých vesnic, hudební dárky a ne v posledním řadě českou hudbu.

 

Festival Banát máš vlastně z Bígru přes kopec, vyběhneš na Kopřivu (z Bígru slušný krpál) a přes Známana a jsi na festivalu. Jak se vyvíjí renomé festivalu mezi našimi krajany? Je znát, že se festival zvětšuje a trochu síly na známosti?

 

Myslím že krajané se přizspůsobili, hlavně mladá generace která v Rumunsku ještě zůstala..Samozřejmě, starší generace je blíž k lidové hudbě, než třeba k rocku, punku nebo elektronické hudbě, ale jak znám, festival kombinuje vice žánrů, kde je zařezená jak česká lidová hudba tak í tradice české menšiny, to je diverzita, proto vyhoví všem přítomným, všem generacím a je jeden z důvodů zvětšení známosti festivalu.

 

Ty jsi říkal, že ti to snad s kamarády vyjde..takže potkáme se v létě?:)

Minulý rok to nějak nevyšlo, tak doufam že tento rok se nám to podaří.

 

FACEBOOK

Účinkující

Štěpán, Tibi a Honza

Talk show 7 pádů

Špuntkvaně

Never Sol