Kapitánka Lucie Redlová počtvrté

Banát je tak trochu Redlová. Redlová je tak trochu Banát.  Asi s žádným vystupujícím neprobíhá rychlejší domluva na další ročník, než s Luckou. Všechno je tak nějak automatické a každým rokem je toto pouto ještě pevnější, což dokazuje i čím dál větší počet fanoušků, který stojí pod pódiem. Letos Lucka ukáže novou tvář. Organizační, kapitánskou.

 

Lucie Redlová a Banát, to již čtyři roky patří k sobě a jako jedna z mála vystupujících jsi vydržela všechny ročníky. Ten čtvrtý se nebezpečně blíží. Dá se vůbec na tuhle docela náročnou akci jezdit každý rok?

 •  

Evidentně dá a já jsem toho živoucím důkazem :-) Je fakt, že když jsem se do Banátu chystala podruhé, říkala jsem si ještě doma, že potřetí třeba vynechám, dám si rok pauzu. Pak jsem tam ale byla, všechno mě to pohltilo a najednou jsem si nemohla vzpomenout, proč bych za rok měla nejet :-) Teď už nad mou účastí popravdě vůbec nepřemýšlím, beru to jako takový můj "letní tábor" s pravidelným datem v kalendáři.

 

POZOR! KAPITÁNKA LUCKA VYRÁŽÍ DO BANÁTU SE SVÝM AUTOBUSEM!

 •  

Máš možnost takového nezávislého srovnání, jak se podle tebe festival vyvíjí? Zažila jsi úplně první ročník, kdy nikdo (ani organizátoři) nevěděl, jak to celé dopadne.

 •  

A jak dobře to dopadlo! Festival se určitě vyvíjí, aspoň co se týče organizace - není problém získat informace o programu, odjezdu na výlety či domů, funguje servis pro muzikanty (svoz nástrojů, atd), vše šlape z mého pohledu s každým ročníkem lépe a lépe.

Co zůstává víceméně stejné, jsou lidi, kteří na festival jezdí - přijde mi, že ta dlouhá cesta a jistý prvek nejistoty láká dobrodružné povahy a mně blízké typy lidí. Trochu to rozvedu: celé mi to vloni tak nějak symbolizovala přítomnost Ondřeje Lišky. Nepředpokládám, že všichni, co na festival jezdí, volí Zelené, ale přijde mi, že tam prostě jezdí lidi, kteří se zajímají o dění kolem sebe a ne jen o sebe, že často pracují v neziskovkách, atd. - a z takových, které znám, většina volí právě Zelené. Tito lidé mají na svět podobný náhled jako já a asi proto se tam mezi nimi cítím tak dobře.

 •  

Festival se asi dokázal tak nějak etablovat mezi jiné české akce tou "jinakostí", bez reklamy, bez peněz. Je to právě ten důvod, že tato akce pak láká podobnou společnosti, kterou jsi teď zmiňovala?

 •  

Nenapadá mě žádný jiný. Věhlas tohoto festivalu se prostě šíří hlavně přes kamarády fanoušků a muzikantů, tzn. stále nabaluje podobnou sortu lidí...

 

Registrujeme čím dál větší zájem kapel, v první ročníku jsme přemlouvali, nyní bereme asi 20% zájemců. Čím to, že kapely slyší na nepohodu, za kterou nedostanou žádný honorář, ještě musí spát na zemi, či se aktivně starat o propagaci a fanoušky..

 •  

No zdá se, že se vám podařilo vytvořit akci, na níž je pro kapely prestiž si zahrát! Ty kapely asi láká právě to dobrodružství či dobrý pocit z podpory místní komunity? Já můžu mluvit jen za sebe - první rok jsem jela, protože se o tom ve studiu bavili Ondřej Ježek s mým kytaristou Martinem Knorem (který hraje v Mňáze), když jsme točili desku. Do Banátu jsem se chtěla podívat už delší dobu a tohle byla skvělá příležitost (když někam jede Mňága a OTK, tak to bude jistě stát za to!). No a další roky - chytlo a nepustilo, viz 1. otázka.

 •  

Letos tě můžeme potkat i v trochu jiné roli, než jen muzikanta, premiérově budeš i přímo kapitánka svého autobusu. Na co se můžou tvoji účastníci zájezdu těšit?:)

 

Přiznám se, že 8 měsíců před odjezdem ještě podrobný program zábavy v autobuse vymyšlený nemám, ale - kdo už se mnou jel, tuší, že nuda nebude :-) Hlavně mohu slíbit rozumný počet zastávek na WC tak, aby cesta netrvala cca 16h jako vloni - to byl vlastně primární důvod, proč jsem prohlásila, že jestli pojedu, tak jen jako kapitánka.

 •  

Loni jsme zavedli docela podstatnou novinku, hraní "U Medvěda", na jakési formě denní indiefolkové stage. Ty jsi vlastně celý program ve čtvrtek otevírala, samozřejmě jsi přijela posledním autobusem a koncert jsi dala asi pět minut po příjezdu. Přesto, jaký jsi měla pocit z této novinky?

 •  

Z mého vystoupení dobrý, přece jen to byl vůbec první koncert a lidi celkem poslouchali. Některých účinkujících mi ale bylo trochu líto - později panoval na zahrádce docela hluk. Nicméně my muzikanti jsme z festivalů na hluk docela zvyklí, takže tragédii z toho nedělám... Je fajn vidět jiný koncert stejného interpreta a celkově to U Medvěda fakt žilo.

 •  

Začíná rok 2015, co tě v letošním roce čeká? Mně nezbývá než se zeptat, zda se můžeme těšit na nějaké novinky, přeci jenom  na úspěšné album Křižovatka by se mohlo opět něčím navázat ;)

 •  

Mohlo a mělo, to máš naprostou pravdu. Měla jsem teď takové netvůrčí období, spíše jsem si řešila osobní věci, práci a stěhování. Nicméně dvě nové písničky už jsou na světě a cítím v kostech, že se to teď rozjede. V Tečce páteční noci jsem se prokecla, že do roka natočím další desku a mí skvělí kolegové z práce už mi to zapsali do Trella jako závazný úkol - pravda je, že termín mě hodně motivuje, takže - budu se ho snažit dodržet!

 

Co by si Lucie Redlová vybrala z letošního programu?

Letos opravdu prakticky všechno, ale tak dobře, mám-li někoho vypíchnout, tak kromě těch, kteří jedou podruhé či po-xté, a na které se těším i jako na kamarády, jsem zvědavá na Muchu, Xaviše a Vasilův rubáš.