Jak nejlépe pomoci Banátu?

Jak nejlépe pomoci Banátu?

 

Festival v Banátu není jen o hudbě, pálence a šťavnatých mititei, ale i o pomoci našim krajanům. Právě proto je tato akce pořádána, podpora české menšiny, která před 200 lety odešla vstříc neznámému osudu do hlubokých lesů Banátu.

 

Je potřeba na začátku říct, že tou největší pomocí je vaše účast, tím, že jste si zaplatili vstupenku, utratíte na místě nějaké peníze. Někteří nechají za ubytování v soukromí, někteří nákupem různých suvenýrů, služeb, nebo prostě za pivo. I to pivo vám totiž prodá člověk, který za to dostane od nás slušnou odměnu. Díky festivalu si možná někteří Banát oblíbí natolik, že se tam vydají za rok na vlastní pěst a podobný proces zopakují i na jiných vesnicích. Stále je však potřeba myslet na pokoru, úctu k našim krajanům, tradicím a řídit se heslem “buďme neviditelní”, tato kombinace je pak tou největší pomocí. Náš kamarád Ivo Dokoupil tomu říká “rozvoj šetrné turistiky”.

 

 

Festival Banát však nabízí i další formy pomoci. Především díky velké provázanosti místních škol, souborů, omladiny a velmi dobré znalosti místního prostředí jsme se stali docela velkou organizací, která zajišťuje Banátu mnoho potřebných věcí. To díky vám. Díky turistům, velkým školním expedicím mohou děti pracovat na nových počítačích, mají si na co kreslit, do čeho kopat, na čem jezdit. Ale je stále mnoho věcí, které zde chybí. Letošní pomoc bude značně rozšířena do ostatních vesnic, to především díky folklórnímu setkání, jenž proběhne v rámci festivalové soboty. Dětské soubory ze Svaté Heleny, Gerníku, Ješelnice, Moldavy, Svinice, Bela Cerkvi, Kruščice, Berzásky budou moct odjíždět s vědomím, že to české vlastenectví stále žije a vystupování na této akci má smysl, rádi se sem opět za rok vrátí.

 

Jak na to? Je to úplně jednoduché. Přečíst si seznam kousek pod tímto textem, přinést to k autobusu a po vysednutí v Eibenátále to přenést kousek do hospody “U Medvěda”, tam to předat Honzovi. Během pár dní se vše protřídí a v sobotu se předají balíčky (balíky!) dětem ze souborů.

 

Čím udělat radost? Mnoho lidi svírá pocit nedůstojnosti, že Banát není Afrika. Není, ale pomoc potřebuje. V Banátu je průměrný plat na hranici pěti tisíc korun, spotřební ceny jsou v Rumunsku stejné (nebo i vyšší) než u nás a o nezaměstnanosti nemá cenu ani hovořit. Málo rodin si pak může dovolit investici do jízdního kola, pěkného ošacení, nebo dokonce notebooku..

 

Výtvarné potřeby – modelovací hmota schnoucí na vzduchu, keramická hlína + glazury, barvy na sklo, modelína,barvy na textil, temperové barvy, voskovky, korálky, bavlnky, lepidla, látky, papír velikosti  A3, čtvrtky, balicí papír, zbytky z tisku billboardů, plátna na malování,

Sportovní potřeby – JÍZDNÍ KOLA!, gymnastické obruče, švihadla, skákací gumy…, míčky na florbal + použité hokejky, pomůcky k výuce plavání- kruh, rukávky, desky k plavání, trampolína, míče – basketbalový, fotbalový, volejbalový a jiné…hokejky na lední hokej, použité brusle, lyže, boby, klouzáky…

Hudební pomůcky – hudební nástroje nové i použité – AKORDEÓN, KLÁVESY, zobcová flétna, kytara, klávesy, bubínky, nástroje k doprovodu písní  ( triangl, dřívka, chrastítka…), ladička na kytaru, struny na kytaru, zpěvníky…

Školní pomůcky – učebnice na doplňování  3.-5. třída, zajímavé knihy k výuce, beletrie pro děti, DVD pohádky a filmy pro mládež, DVD české komedie a jiné, výukové programy pro 2. – 5. Třídu,

Zdravotní potřeby – lékárnička, obvazy, léky, vitamíny...

Jiné – divadelní, hudební, sportovní, taneční a jiná vystoupení nebo dílny pro místní děti , zajímavá promítání  a přednášky na různá témata ( vaše zaměstnání, cestování, ekologie…)

Reklamní a drobné předměty, které lze použít jako odměny za soutěže

Potřeby k táboření – stany, spacáky, karimatky a jiné…

Funkční počítače a laptopy, USB klíče, DVD přehrávače, videa, fotoaparáty, prázdná DVD...

Sponzorské příspěvky, umožňující podniknout pro děti výlety po okolí, případně návštěvu Čech…

Vítané jsou také pracovní nabídky  v Čechách, kde si mohou místní lidé formou brigády, či stálého zaměstnání přivydělat

Děkujeme

 

FACEBOOK

Účinkující

Audio attaché

Horák Jakub

Stand-up Comedy

Sedláček Tomáš

Šebek Tomáš & Lékaři bez hranic