Helemese to bude nářez!

Asi nejdivočejší kapela festivalu 2013 se vrací na své oblíbené místo! Do Banátu..jak se k nám těší Jirka Hilčer?

Po loňské pauze návrat na banátskou scénu. Kde vznikla myšlenka poprvé vyrazit do Banátu?

Poprvé jsme si v Banátu zahráli už v roce 2009 ve Svaté Heleně, kde jsme vystupovali před MIG 21. Úžasná atmosféra, skvělé hraní, dojmy na celý život. Takže nešlo jinak, než se do Banátu podívat i v roce 2010. Po několika koncertech v gernické hospodě se dokonce někteří z nás chtěli do Banátu natrvalo přestěhovat. Poslední banátská štace v Eibenthalu v  roce 2013 byla snad „nejmonstróznější“.      

Váš předloňský výjezd se setkal s velkým ohlasem fanoušků, dokázali jste naplnit celý autobus, který jste bavili nejen celou cestu, ale celý pobyt. Kde jste sbírali síly?

Helemese-bus 2013 jsme pečlivě připravovali, malovali trička, aby si je lidi v busu mohli dát jako pižama, nakupovali klobásky, čerpali kořalku, zkrátka jsme si udělali takový rodinný výlet v padesáti lidech. Díky tomu, že cesta byla kouzelná – plná časových smyček a událostí, které se pro některé vůbec nestaly - bylo cestování vážně hodně zajímavé, nehledě na neutuchající chuť pařit a hrát, která vládla na palubě. S jídlem roste chuť, takže se osazenstvo letošního Helemese-busu 2015 může těšit ještě na více klobásků, více slivovice i více muziky! 

Vaše letošní účast bude jistě výzvou pro Dunajbus z České Lípy, který každoročně patří k těm největším pařmenům. Jak vůbec reagují Maďaři na benzinkách, když jim tam v půlnoci vyleze padesát lidí s akordeónem a pokračuje v párty přímo na dálnici?

No ono ani tak nejde o to, jak reagují Maďaři, ale ti maďarští psi jsou z toho úplně mimo! A potom taky celníci, když jim jako jediný z autobusu ukážu řidičák místo pasu a oni nás pak na hodinu odstaví … Je to paráda, třeba se někde na čerpačce dostanu i do Dunajbusu a uděláme Helemese – Dunaj družbu … mám pocit, že na cestě do Banátu je možné vše.

S HELEMESEBUSEM DO BANÁTU NA FESTIVAL!

Letošní ročník jsme natáhli na čtyři dny, dá se tahle porce vůbec vydržet? 

No to je správný dotaz. Nevím, jestli se to dá vydržet! Po zkušenosti z minula budou čtyři dny asi hodně náročné, ale je to pro nás výzva se například podívat i po okolních kopcích. Nicméně i kdybychom došli „jen“ k Medvědovi, tak vím, že nebudeme zklamáni. 

Již loni přibyla menší odpolední stage v hospodě “U Medvěda”, kde jste vlastně neoficiálně celý den koncertovali. Jak se na tuhle novinku těšíš? 

Jsem hodně zvědavý na ostatní interprety, jak bude jejich unplugged hraní vypadat a přijde mi to jako skvělý nápad. Kapela se tak mnohem více otevře lidem a předvede se zase v jiném světle, což může vytvářet nové zážitky a vnímání tvorby, to je fajn. Určitě v hospodě opět dojde k zajímavým a vtipným hudebním propojením, jak jsme zažili například s Rudovousem, s nimiž 7. listopadu chystáme křest nového alba Helemese, v Praze na Malostranské besedě.

Jak reaguje tvé okolí na tento festival? Vnímá to ještě nějak zajímavě, nebo to je pro tvé okolí již běžná cesta do Rumunska..

Spojení místa, lidí a omezených, ale příjemných podmínek bylo parádní … Takže pro ty, kteří s námi jeli, to určitě nebyla a není „jen běžná“ cesta do Rumunska. No a ti co festival vyzkouší poprvé, pochopí proč tomu tak je.

Hrajeme přes léto dost festivalů, ale na Banát se těšíme nejvíc, je to pro nás dovolená, kde si zahrajeme, potkáme nové lidi, se kterýma se dá pokecat. Jestli platí heslo, že kvalitní festival dělají kvalitní návštěvníci, tak na Banátu to funguje stoprocentně. 

Letošní line up - co si rozhodně nenecháš ujít..

Jé … tak určitě bych si chtěl zavzpomínat na dobu, když jsem poslouchal Zuby Nehty. Taky se moc těšim na kluky z Rudovousu, nebo pohodové Švihadlo. I když uvidíme, jak dokážu skloubit line up vystupujících se specifickým banátským časem, který se měří U Medvěda.

FACEBOOK

Účinkující

Takshow Kupé v Banátu

Nylon Jail

Byl pes

Janek Rubeš

Talk show 7 pádů