Festival Banát proběhne v Račím údolí!

Tradiční banátský festival letos musí změnit místo! Banát se stěhuje na tři dny na jiné úžasné místo, do Račího údolí a okolí místní Tančírny u města Javorník. Chybět nebude ani zahajovací koncert v Praze i populární cesta vlakem! 
 
Vlivem složité situace kolem pandemie koronaviru v Rumunsku, kdy za poslední dva týdny začala křivka nákazy prudce stoupat, museli organizátoři přistoupit ke změně místa. „Bohužel situace v Rumunsku začala poslední dva týdny nečekaně eskalovat a to včetně našeho kraje Mehedinti, kde leží Eibenthal. To byl pro nás hlavní limit, kdy jsme přistoupili ke zrušení akce v Rumunsku i Srbsku. K tomu se váže problém s hranicemi a trochu informační chaos, kdy Rumunsko spadne do žluté či červené barvy a při návratu by byl potřeba test nebo povinná karanténa“, přibližuje situaci v Rumunsku Štěpán Slaný.
Festival Banát v Račím údolí – 19.-22.8.2020
 
Jelikož festival je jedním z pilířů klíčových projektů kolem českého Banátu, rozhodli se organizátoři nerušit celou akci, ale naopak jí najít vhodné místo v České republice. Z několika tipů si nakonec vybrali zapadlé místečko v Rychlebských horách s názvem Račí údolí. „Hledali jsme naprosto originální místo, které adekvátně nahradí české vesnice Banátu. Místem jsme nadšeni, včetně velké podpory lidí kolem místní Tančírny a osob Petry Fusové a Zdenky Morávkové i obce Bernartice v čele se starostou Alešem Chromíkem, pod kterou okolí nově zrekonstruované kulturní památky patří“, dodává k místu Honza Duben. 

Právě prostor Tančírny v Račím údolí má to pravé genius loci a příběh velmi podobný tomu banátskému. Tato kulturní památka se díky zásahu obce Bernartice, která objekt vykoupila od Českých drah, se dočkala v roce 2015 kompletní rekonstrukce a znovuotevření. Právě i festival chce přispět s propagací tohoto zapadlého a úžasného místa v Rychlebských horách, které leží v trochu ústraní zájmu českých turistů.

Již čtyři roky je synonymem Banátu doprava vlakem, nejinak tomu bude i letos. Ve spolupráci s KDS Kladno festival opět vypraví expres z Prahy, který zamíří přes jednu z nejvýše položené stanice v České republice, Ramzové, až na konečnou stanici Javorník, odkud je to do Račího údolí necelé tři kilometry. Festival Český Banát ale odstartuje již 19. srpna pražským koncertem v hudebním klubu Cross na Holešovicích, z blízkého nádraží právě ve středu večer vyjede Banátský expres.
 
Na místě vystoupí mnoho kapel a osobností, kteří ochotně přistoupili na změnu místa a podpoří Banát v České republice. Do Račího údolí zamíří přes 20 českých kapel v čele s Vasilovým Rubášem, Pio Squad, Muchou, Terne Čhave, Cirkus Problem, Luckou Redlovou, Honzy Žambocha, 12:piet nebo The Complication. Mezi osobnostmi, kteří obsadí Tančírnu v rámci diskuzních bloků se mnou návštěvníci těšit na novináře Jindřicha Šídla a Honzu Tunu, pražskou scénu kolem Janka Rubeše a Boba Kartouse, nebo několik cestovatelů jako je Slávek Král nebo Ivo Dokoupil. Program orámuje i několik divadel jako je známé duo divadla Krabice, pardubické divadlo Tří a chybět nebude ani tradiční slamová vložka Slam-poetry a Stand-up. 
Vstupenky si můžete objednat na www.festivalbanat.cz a pro návštěvníky, kteří již do Banátu měli zakoupeny vstupenky je připraven systém převodu rozdílu do příštího roku. 
 
Děkujeme za podporu!