Festival Banát proběhne v Račím údolí!

Tradiční banátský festival letos musí změnit místo! Banát se stěhuje na tři dny na jiné úžasné místo, do Račího údolí a okolí místní Tančírny u města Javorník. Chybět nebude ani zahajovací koncert v Praze i populární cesta vlakem! 
 
Vlivem složité situace kolem pandemie koronaviru v Rumunsku, kdy za poslední dva týdny začala křivka nákazy prudce stoupat, museli organizátoři přistoupit ke změně místa. „Bohužel situace v Rumunsku začala poslední dva týdny nečekaně eskalovat a to včetně našeho kraje Mehedinti, kde leží Eibenthal. To byl pro nás hlavní limit, kdy jsme přistoupili ke zrušení akce v Rumunsku i Srbsku. K tomu se váže problém s hranicemi a trochu informační chaos, kdy Rumunsko spadne do žluté či červené barvy a při návratu by byl potřeba test nebo povinná karanténa“, přibližuje situaci v Rumunsku Štěpán Slaný.
Festival Banát v Račím údolí – 19.-22.8.2020
 
Jelikož festival je jedním z pilířů klíčových projektů kolem českého Banátu, rozhodli se organizátoři nerušit celou akci, ale naopak jí najít vhodné místo v České republice. Z několika tipů si nakonec vybrali zapadlé místečko v Rychlebských horách s názvem Račí údolí. „Hledali jsme naprosto originální místo, které adekvátně nahradí české vesnice Banátu. Místem jsme nadšeni, včetně velké podpory lidí kolem místní Tančírny a osob Petry Fusové a Zdenky Morávkové i obce Bernartice v čele se starostou Alešem Chromíkem, pod kterou okolí nově zrekonstruované kulturní památky patří“, dodává k místu Honza Duben. 

Právě prostor Tančírny v Račím údolí má to pravé genius loci a příběh velmi podobný tomu banátskému. Tato kulturní památka se díky zásahu obce Bernartice, která objekt vykoupila od Českých drah, se dočkala v roce 2015 kompletní rekonstrukce a znovuotevření. Právě i festival chce přispět s propagací tohoto zapadlého a úžasného místa v Rychlebských horách, které leží v trochu ústraní zájmu českých turistů.

Již čtyři roky je synonymem Banátu doprava vlakem, nejinak tomu bude i letos. Ve spolupráci s KDS Kladno festival opět vypraví expres z Prahy, který zamíří přes jednu z nejvýše položené stanice v České republice, Ramzové, až na konečnou stanici Javorník, odkud je to do Račího údolí necelé tři kilometry. Festival Český Banát ale odstartuje již 19. srpna pražským koncertem v hudebním klubu Cross na Holešovicích, z blízkého nádraží právě ve středu večer vyjede Banátský expres.
 
Na místě vystoupí mnoho kapel a osobností, kteří ochotně přistoupili na změnu místa a podpoří Banát v České republice. Do Račího údolí zamíří přes 20 českých kapel v čele s Vasilovým Rubášem, Pio Squad, Muchou, Terne Čhave, Cirkus Problem, Luckou Redlovou, Honzy Žambocha, 12:piet nebo The Complication. Mezi osobnostmi, kteří obsadí Tančírnu v rámci diskuzních bloků se mnou návštěvníci těšit na novináře Jindřicha Šídla a Honzu Tunu, pražskou scénu kolem Janka Rubeše a Boba Kartouse, nebo několik cestovatelů jako je Slávek Král nebo Ivo Dokoupil. Program orámuje i několik divadel jako je známé duo divadla Krabice, pardubické divadlo Tří a chybět nebude ani tradiční slamová vložka Slam-poetry a Stand-up. 
Vstupenky si můžete objednat na www.festivalbanat.cz a pro návštěvníky, kteří již do Banátu měli zakoupeny vstupenky je připraven systém převodu rozdílu do příštího roku. 
 
Děkujeme za podporu!
 
 

FACEBOOK

Účinkující

Počtová Jana

Šidlo Jindřich

Rubeš Janek

Přelouček Josef

Už jsme doma