Festival Banát čeká největší krajanské setkání za poslední roky

Festivalová sobota patří tradičně i přehlídce krajanských souborů z českých vesnic Banátu. Ta letošní však bude po čtyřech letech jednoznačně rekordní. Pozvání do Eibentálu totiž přijaly všechny soubory z okolí a rok 2015 se tak možná bude moci považovat za nultý ročník nové éry folklórních setkání v Banátu. Fanoušci se mohou těšit na účast souborů ze Svaté Heleny, Gerníku, Eibentálu, Moldavy, Ešelnice, Svinice a také na krajany z druhého břehu Dunaje - srbskou Bela Crkvu a Kruščicu. “Jednáme ještě s dalšími soubory, některé vesnice nasadí více souborů, letošní rok tak bude jednoznačně největším setkáním, který se v Banátu za poslední roky uskuteční”, přibližuje Tiberiu Pospíšil. “Chceme nastartovat novou tradici a díky festivalu Banát mnohem více propojovat. Na tuto akci také pozveme všechny zásadní osoby Banátu a chtěli bychom společně zasednou k jednomu stolu, kde probereme důležité věci týkající se této oblasti. Chybět u toho samozřejmě nebudou zástupci české ambasády”, dodává Štěpán Slaný.

 

ZAŽIJ ATMOSFÉRU BANÁTSKÉHO FESTIVALU!

 

Návaznost na Českou republiku je tou nejdůležitější devizou celého festivalu, každým rokem vyráží do Banátu čím dál více turistů, kteří díky několika stráveným dnům propadnou kouzlu české menšiny v této oblasti a nadále se sem vrací. Je potřeba zmínit, že právě rozvoj šetrné turistiky je jednou z možných budoucností nejen českých vesnic, které se díky úbytku pracovních příležitostí a stoupajícímu průměrnému věku každým rokem stále více vylidňují. “Naší hlavní myšlenkou tak bylo, a stále tomu tak je, prezentovat Banát takový, jaký opravdu je. Právě festival dává mnoho příležitostí k podnikatelským začátkům, setkáním mezi komunitami, vyměňováním zkušeností a mnoho dalšího. Festival má za cíl ukázat nejen návštěvníkům, ale i místním, že slovanské komunity v Rumunsku a Srbsku stojí za to zachovat a s úctou se jim věnovat. Tato kulturní akce sebou také nese mnoho zajímavých přidaných hodnot, každým rokem se nám daří oslovovat čím dál širší spektrum potencionálních dárců, úspěšně podporujeme banátské školy a jsme na začátku mnoha zajímavých spoluprací. Během pár let se podařilo vybudovat spolupráci s Českou televizí, mnoha rádii a dalšími médii, kteří aktivně o Banátu publikují.

 

Právě fanoušci festivalu jsou po akci i potencionálními návštěvníky celého Banátu. “Rádi bychom festival posunuli především již ve zmíněném krajanském setkání a také vybudování další přidané hodnoty – prezentace jednotlivých vesnic samotnými krajany. Právě tento případný posun do jakéhosi „cestovatelského“ festivalu vnímáme jako velkou službu ostatním místům, než je jen pořádající vesnice Eibentál. Do dalších let plánujeme vylepšit spolupráci s místními spolky (UDSCR, Beseda, ..) a více zintenzivnit komunikaci s kulturními centry, ambasádami a českými a slovenskými společnostmi, které v Rumunsku a Srbsku působí., přeje si poslední z organizátorů Honza Duben.

Přesný program bude znám přibližně v polovině července. Krajanské soubory doplní i divadlo a místní kapely. Na folklórní program pak plynule naváže poslední večer české hudební scény a v neděli ráno bude následovat odjezd návštěvníků do České republiky.