Festival Banát 2022 otevírá rezervace!

Jedna z nejlegendárnějších kulturních akcí za hranicemi České republiky vstupuje do své druhé dekády. Jedenáctý ročník festivalu na podporu české oblasti v rumunském a srbském Banátu se uskuteční v tradičním třetím srpnovém víkendu. Hlavním festivalovým centrem bude opět nejvýchodnější vesnice této oblasti, Eibenthal.

 

jasná data, bez kterých to nejde:

 

  • 14. sprna - srbská Paprikašijáda (Česko Selo)
  • 16. sprna odjezd vlaku Prahy
  • 17.-20. srpna festival v Eibenthale
  • 21. sprna odjezd vlaku z Oršavy

jsi línej a nemáš rád omáčky? Tak tady máš hlavní citaci..

“Už jsme starý nevrlý kluci z Banátu, co říkaj doma manželkám a lidem na vesnici, že bude líp. Chceme proto festival připravit tak, že všichni budete čubrnět, co dokážeme. V příštím roce také odstartujeme další zásadní projekty. Postavíme náměstí, nová podia, pár baráků, mostů a vypravíme tam soukromé letadlo. Kdo nás chce podpořit, tak ať si koupí vstupenky. Kdo chce nás podpořit ještě víc, ať si koupí zlaté lístky a my ho budeme celou cestu ovívat tisovou větví. Jestli tohle nestihneme do našich čtyřiceti let, nejsme hodni být nadále užívat titul kluci z Banátu”

 

Jak má fungovat správný fanoušek?

 

  1. po přečtení článku vyplnit rezervaci (neotálet)
  2. po rezervaci koupit všem kamarádům kolem sebe dobroty 
  3. začít hecovat všechny kolem sebe, že jet na festival je dobrej nápad
  4. desetkrát změnit rezervaci (rozumněj přidat tam lidi)
  5. udělat si selfíčko u tabule Eibenthal

Kam mám kliknout abych to vyplnil?

SEM

 

nutná festivalová omáčka tady:

Do zapadlé vesničky Eibenthal, která utrpěla před patnácti lety utrpěla velkým důlním neštěstím na šachtě Ujbányja, se festival vrací již tradičně. Právě malá Ujbányje jako přirozená hornická součást obce Eibenthal byla každoročním místem, kde se odehrávala hlavní část festivalu. Až v letošním roce došlo k přesunu do centrální části české vesnice a na zcela nových plochách za místní restaurací se odehrála zdařila premiéra, na kterou se v roce 2022 naváže dalším rozvojem. “Chtěli jsme si místo osahat, vůbec jsme nevěděli, jak festival bude v tomto místě fungovat, jak moc bude koncentrovaný, ale vše předčilo naše očekávání a hned na jaře začneme celý areál dále posouvat”, přibližuje změny Štěpán Slaný. Záměrem je rozšíření areálu, vybudování nových podií a místo prašného parkoviště mají organizátoři zájem vybudovat náves. “Eibenthalu dlouhodobě chybí přirozené centrum, vesnice se táhne dlouhým údolím a jediným centrem, kromě kostela a školy, je právě okolí naší restaurace. Rádi bychom nad ní vybudovali nový multifunkční prostor, který bude sloužit pro účely krajanů, turistů, konání festivalu i hostů z restaurace. Připravujeme k tomu speciální crowdfunding, kdy si každý bude moci koupit vlastní metr náměstí”, nastiňuje Honza Duben. K náměstí by měla během festival navázat i nová osvětlená promenáda se zákazem parkování od kostela až po festivalové náměstí, přibudou také nové místa pro stanové kempy. Festival nabídne po letošní velmi pozitivní zkušenosti i více programu v kostele Sv. Jana Nepomuckého a na své si přijdou i posluchači denního bloku v místním Kamínu, kam opět zamíří několik předních osobností. 

 

Festival si za poslední dva roky prošel velmi složitým období. V roce 2020 se musel kvůli epidemiologické situaci narychlo přesunout do Račího údolí u Javorníku a i letošní rok byl z hlediska covidu velmi nepřehledný. “Bohužel po devátém ročníku jsme se dostali do velké nejistoty, festival je naprosto zásadní pro vývoj našeho projektu a poslední dva ročníky pro nás nebyly úplně takové, jak jsme si je původně plánovalo. Čeká nás poslední vlna finančního vyrovnání vůči posledním fanouškům, které opět musíme řešit z externích zdrojů a nezbývá nám, než se zase upnout na další roční s vidinou, že na třetí pokus všechno klapne jak má”, shrnuje Štěpán Slaný. 

 

Jak je již zvykem festival se nebude týkat pouze vesnice Eibenthal, ale také Českého Sela v Srbsku, kde se v neděli 14. sprna uskuteční gurmánská akce Paprikašijada a v jednání je také akce v další české vesnici, Svaté Heleně. Na festival bude opět vypraven festivalový vlakový speciál, ale také autobusová doprava přes srbské Česko Selo. Základ programu bude zveřejněn na konci března.