Festival Banát 2017 - sejdeme se na peróně 6 ⅓. Objednávky spuštěny!

 

Festival Banát spouští objednávky na šestý ročník nejlepšího českého festivalu v Rumunsku, který proběhne ve dnech 16.8. - 20.8.2017 na Eibenthale. Dnes 31.1.2017, úderem desáté hodiny zahajujeme prodej prvních a posledních 999 vstupenek. Můžete tedy počítat s tím, že kdo zaváhá nejede a kdo neváhá, tak 15.8.2017 maže na vlak!

 

PŘIDEJ SE K UDÁLOSTI NA FACEBOOKU A BUĎ V OBRAZE (VE VLAKU)

 

Ano, je to tak, je to vlak.

 

Sen organizátorů se stal skutečností a festival přichází s přelomovou až průlomovou novinkou. Výprava speciálního vlaku se zrodila poměrně náhodou. Ze zoufalého selfie organizátorů při marném dobývání vrátnice u generálního ředitelství Českých drah se vyklubal kontakt na technického ředitele RegioJetu Jiřího Schmidta, milovníka Rumunska a Banátu. A tak právě on bude řídit festivalovou soupravu a ještě k tomu přiveze speciální jazzovou sestavu FourCette! “RegioJet to znamená pohodu a relax během cesty. Zároveň právě RegioJet je velkým příznivcem nejrůznějších kreativních nápadů a kulturních projektů a proto nás myšlenka vypravit premiérový mimořádný spoj na hudební festival do Rumunska hned od počátku oslovila,” říká Aleš Ondrůj, tiskový mluvčí společnosti RegioJet. Druhým partnerem naší výpravy se stala společnost KDS Kladno (Kladenské dopravní služby) v čele s  paní Šauerovou, ke které jsme se dostali přes vystoupení v Českém rozhlase.

 

Jediný zádrhel u spanilé jízdy vlakem jsou chybějící koleje na Eibenthal (i když v dobách těžby antracitu tam byly :), takže posledních 40 km z Oršavy si pomůžeme místními autobusy.

 

Kdo by si ale chtěl cestu ještě více zpestřit, tak si může připlatit plavbu lodí po nejkrásnějších místech na celém Dunaji až pod Eibentál, kde budou rovněž čekat autobusy. Jaký jiný festival může napsat, že dopravuje fanoušky 1000 km vlakem, 35 km lodí, 8 km autobusem? :) “Myšlenka na vlak nám nedala spát, věříme, že vypravení vlaku bude mít i druhotný efekt, tedy že se o Banátu začne mluvit ještě více, než jen v úzkém kruhu cestovatelů a návštěvníků festivalu. Asi nikdy v historii české železnice se podobná výprava za naše hranice neuskutečnila”, dodávají organizátoři.

 

Na koho a s kým se pojede?

 

Na letošním ročníku festivalu zahraje přes pětadvacet českých kapel v čele s Wohnouty, Vasilovým Rubášem, Xavierem Baumaxou, Davidem Stypkou, Muchou, Květy či Helemese. Souběžně poběží i kulturní část, kdy se představí deset divadelních souborů, česko-rumunský filmový festival One World a také folklórní soubory krajanů z Rumunska a Srbska. “Už na loňském festivalu se začalo spekulovat, že vlak opravdu vyjede, čímž opět vzrostl zájem kapel na festivalu vystoupit. Je to pro nás radost, ale i starost zároveň vybírat z téměř dvou set zájemců. Snažíme se s Ondrou Ježkem stále udržet alternativnější pojetí celé akce, které podle nás k Banátu patří.” Program ještě není finální, postupně budou přibývat divadla, přednášky a je pravděpodobné, že přijde i hudební překvapení. Chybět nebude ani další díl krajanského setkání, který letos chytne oficiálního požehnání Českého centra a ambasády v Bukurešti. Ještě více ožijí také důlní vily. Živá také bude legendární hospoda “U Medvěda”, která již v minulých letech naběhla na non-stop provoz a stala se střetem before a after festivalových párty.

 

No a třeba taky přijede bratr VAGUS? Sjede Kovárnu na lyžích a protancuje noci pod pódiem..ale třeba to nebude jen on, ale mnoho dalších zajímavých osobností z české společnosti.

 

“Každá moje návštěva Banátu je emocionální zážitek. Díky festivalu jsem ho poznal a každé prázdniny hledám záminku, jak se tam vrátit. Možná, že kdyby se nejednalo o českou enklávu, netáhlo by mě to tam tolik. Přítomnost lidí s českými kořeny je asi jeden z hlavních důvodů, proč zrovna Banát,” říká Matěj Homola z Wohnoutů

 

Za zmínku rovněž stojí třetí účast v řadě banátské stálice Vasilova Rubáše, který se chystá útočit na absolutní fanouškovský rekord kapely Zrní z roku 2014. Šestou účast si odškrtne festivalový inventář Lucie Redlová. Velký tahák budou nové Květy a Budoár staré dámy. Po dvou letech se vrací i náš guru festivalu Ondřej Ježek se svým OTK. Po loňském ročníku se mezi hlavní hvězdy zařadí David Stypka & Bandjeez a Terne Čhave, kteří neváhali ani minutu.

 

Dalšími vystupujícími budou:

antiprojekt JUMO/Baumaxa Xavier/Bombarďáci/Budoár Staré dámy/David Stypka & Bandjeez/FourCette/Helemese/Houpací koně/Killiekrankie/Kosmický žirafáč/Květy/Legendary Buccaneers/Mucha/Nesbitts/OTK/Redlová Lucie/Sdružení rodičů a přátel ropy/Terne Čhave/Vasilův Rubáš/Vees/Wohnout/Zmeková Bára/Žamboš

 

Volný čas ve volném čase

 

Pro fanoušky, kteří nejezdí pouze za hudbou, ale i za ryzí přírodou Banátu připravili a vyznačili organizátoři nové trasy na vyhlídky Cucuiova a především Trescovat. Všechny trasy a cesty navíc zhmotní do premiérového vydání Banátského atlasu, se kterým se v okolí Eibentálu (ale i celém Banátu) najdete a neztratíte.

 

Další novinkou bude půjčovna koloběžek Yedoo, která Vám pošetří nohy při přesunech mezi hlavní stage a stage U Medvěda. Jet koloběžkou nahoru na festival nebo dolů k Medvědovi bude ještě hezčí, než když se Vlasta Redl proháněl po Eibenthale na elekrokole.

 

Objednávky

 

Jak jsme zmínili, letošní kapacita se díky vlaku rozrostla na 999 osob. Vstupenky si můžete objednat tradiční cestou přes naše webové stránky www.festivalbanat.cz/objednavka. Přes tuto objednávku se rovněž rezervuje plavba lodí po Dunaji, výlet do jeskyně apod.

Základní festivalový balíček (doprava+vstup+kemp) stojí 3899,- Kč.

 

V Banátu a Banátu zdar

www.festivalbanat.cz