Fenomén Banát!

Půl kilometru dlouhý vlak, třicet dva kapel, přes tisíc fanoušků, tři a půl pódií. Vůně šestého ročníku banátského festivalu přivábila 32 českých kapel, které se svezou v doprovodu festivalových fanoušků banátským vlakovým expresem. Asi nikdy v historii české železnice nevyjela větší osobní souprava, než tomu bude v osudové úterý 15. srpna. Vlak dlouhý půl kilometru, devět pojízdných barů, padesát kytar, tisíc zpěváků a vůně velkého dobrodružství, o kterém nikdo neví, jak dopadne! Přesně tohle bude letošní Banát. Festival Banát opět vyšlapuje do krásného neznáma.

Šílený vlakový nápad oslovil nejen technického ředitele vlakového RegioJetu, Jiřího Schmidta, ale mnoho dalších. Lidé z RegioJetu jdou dokonce tak daleko, že právě banátský nadšenec Jiří Schmidt celou soupravu bude i šóferovat, ale dokonce veze vlastní jazzové těleso FourCette! V Banátu je zkrátka možné všechno! Ale o mašinkách třeba příště!

 

Vlaková archa české kultury přiveze celkem třicet dva kapel. To však nebude všechno, doprovázet je bude několik divadel a osobností. Ti všichni vyráží do Banátu nejen na dovolenou, ale také hledat odpovědi na otázky. České Banát je totiž téma, které je nejenom višňově veselé, ale i bolí. Co bude s Banátem za pár let? Kam by se měl Banát ubírat? Jak mu nejlépe pomáhat? Šestý ročník tak bude více než jindy zaměřen i na tato citlivější témata. Naplánováno bude mnoho besed, diskuzních bloků a seminářů. K tomu nám pomohou i zajímavé osobnosti nastupující české generace B. Cestovatel Láďa Zibura, který byl všude. Mladý kudrnáč Dominik Feri, který byl v Banátu dřív, než skoro všichni fanoušci festivalu (a k tomu veze hodně originální DJ set). Reportér Tomáš Poláček z Reportéra. Vagus Ondra Bank, první člověk, co sjede Kovárnu na lyžích. Ondra Liška, nebo Janek Rubeš, který přijede s The Honest Banát Guide a u toho si rovnou posvítí i na banátskou taxislužbu:). Chybět nebude několik překvapení, ale i banátské stálice Ivo Fík Dokoupil, Jirka Řehák, Petra Dobruská, čeští učitelé a také několik aktivních politiků, pro které by měl být Banát pracovní téma. No a samozřejmě my tři organizátoři, kteří si Banát vzali za životní téma a výzvu. “Již několik let stojíme před velkou výzvou, naší snahou je vyvolat zájem o tuto lokalitu a především snahu řešit náročná témata se širokou a vzdělanou festivalovou společností, která do Banátu jezdí. Čím více hlav, tím více nápadů a myšlenek. Je totiž předpoklad, že tisíc kilometrů od Prahy je dostatečný filtr proti debilům, kteří by se do Banátu vydali dělat brajgl a šířit myšlenky, na které tu nejsme moc zvědaví. Cítíme, že Banát je společenské téma a jestliže od něj odvrací pozornost politici a lidé, kteří by se mu měli profesně věnovat, je to pak celé na nás”

 

Český Banát je oblast šesti ryze českých vesnic, které spadají pod běžnou rumunskou samosprávu a místním úředníkům mnoho vrásek na čele nedělají. České vesnice jsou také hodně vzdálené od ambasády v Bukurešti, jejichž čtyřleté úřední poslání je trochu jiné, než řešení citlivé otázky osudu českých krajanů. Český Banát není pro politickou Prahu zatím partnerem (je před volbami, pak bude po volbách a pak zase budou volby). Největší česká menšina ve světě tak v poslední době přichází na křižovatku, na které každá cesta vede do neznáma. “Podle nás je nutné začít s určitou odbornou pomocí české komunity, začít hledat odpovědi na otázky, jak Banátu pomoci, jak zamezit tomu, aby se tento region stal oblíbeným lovištěm “mozků” a naopak jak přilákat pracovní příležitosti, šetrnou turistiku a další věci, které však dokáží co nejvíce pomoci a souznít s myšlenkou Banátu? Čeští krajané odešli před 200 lety za lepším životem na rakousko-uherské pohraničí, musí nyní opět odcházet za lepším životem dále?"

 

Otázky pro vás!

Co bude s Banátem za pár let?

Kam by se měl Banát ubírat?

Jak mu nejlépe pomoci?

 

Pojďte do toho s námi!