Doprovodné akce

 
České vesnice v Srbsku a Rumunsku
 
Výlet pro fajnšmejkry co chtějí být všude a zažít vše :) Během 10 ti dní se podíváte na 2 dny do českých vesnic v Srbsku (zúčastníte se místní Paprikašijády 2020, vykoupete v jezerech v Bela Cerkvě), poté se můžete toulat 3 dny po českých vesnicích v rumunském Banátu (prohlédnout si Banát "mimo festival", projít vesnice Svatá Helena, Gernik, Rovensko) a výlet zakončit na čtyřdenním Festivalu Banát 2020 (a ten si také zpestřit výlety rozepsanýmy níže). Program je volný, důležité je stihnout pouze odjezdy autobusu.
 
Nástřel programu:

13.8. cca 20:00 odjezd autobusem z Prahy (23:00 Brno) na palubě s kapelou

14.8. dopoledne příjezd do českých vesnic v Srbsku

15.8. Paprikašijáda a večerní hudební zábava (české + srbské kapely)

16.8. přesun do Svaté Heleny nebo Eibenthalu, případně vysazení kdekoliv po cestě.

17.8. a 18.8. české vesnice v Rumunsku

19.8. okolo poledne přesun ze Svaté Heleny nebo  Sichevity na Eibenthal

19.8. až 22.8. Festival Banát

23.8. odjezd odpoledne do ČR

24.8. v ranních hodinách návrat do ČR

 

Paprikašijáda - je soutěž s mnohaletou tradicí ve vaření paprikového guláše v české vesnici “Česko Selo” v Srbsku. Jde o uvolněnou soutěž o nejlepší paprikáš, které se můžete rovněž zúčastnit jakou soutěžící (stačí si přivézt suroviny, kotlík lze zajistit). Paprikašijáda začíná v sobotu dopoledne a pak plynule přejde v hudební zábavu za účasti místních seskupeních a kapel z Čech. Ubytování a strava je na vás (v Srbsku bude pro Vás v Českém Selu připravena louka + sociální zázemí), případně možnost ubytování na postelích vedle ve vesnici Kruščica. (ke vstupu do Srbska i Rumunska stačí pouze občanský průkaz)

Na výlet do srbských a českých vesnic je nutné se přihlásit prostřednictvím celkové objednávky a to jednoduše tak, že zvolíte dopravu autobusem. Cena je 6099 Kč (v ceně je kompletní doprava a vstupenka + kempovné na Parikašijádu i Festival Banát)

 
Výlet do vápencové jeskyně Ponicova a dunajské soutěsky
 
Krásný výlet do národního parku Železná vrata. Autobusem se od křížku nad Eibenthalem přesuneme 20 km k obci Dubová, kde vystoupíme a půjdeme do velké vápencové jeskyně Ponicova, sem. Před jeskyní a v jeskyni jsou težší úseky (po kamenech přes potok, brodění do výšky půlky stehen, čtyřmetrový rumunský žebřík, nestabilní kameny, tma :-)) Jeskyní Ponicova projdeme skrz naskrz (500 m) až k Dunaji, kde budou připravené loďky (motorové čluny pro cca 12 osob). Do nich nasedneme a poplujeme nejkrásnějším úsekem Dunaje – Dunajskou soutěskou (Dunaj se mezi skalami zužuje z 2 kilometrů do 200 metrů a díky tomu nabírá až 80 ti metrové hloubky). Po proplutí soutěskou nás čluny vysadí v obci Dubová (místo vylodění bude pravděpodobně restaurace, kde berou pouze rumunskou měnu), kde po občerstvení nastoupíme do autobusu. S ním se vrátíme zpátky do Eibenthalu. Cena výletu je 300 Kč. Časově vyjde na cca 4 hodiny. Odjezdy na výlet jsou ve čtvrtek, pátek a sobotu vždy v 8:00, 9:00, 10:00 a 11:00. Na výlet je nutné se přihlásit dopředu prostřednictvím celkové objednávky a vzít si na něj vhodnou obuv a hlavně BATERKU. Kapacita omezená na 600 osob.

 

Výlet na skalní masiv Traskavec
 
Bude to do kopce, ale výhledy za to stojí. Je tam dokonce takový výhled na Dunaj, že tam rakousko-uhersko mělo vojenskou posádku, když střežili Dunaj :) Autobusem se od křížku přesuneme 30 km pod Traskavec a začneme stoupat. Během 3,5 km vystoupáte ze 100 m.n.m. od Dunaje na vrchol Traskavce 755 m.n.m, zde. Dáte sváču, pívo (vše si musíte vytáhnout nahoru sami = pravá turistika :)),uděláte si pár selfíček a půjdete jinou cestou 5 km zase zpátky k Dunaji. Tam na Vás bude čekat autobus a hospoda (berou pouze rumunskou měnu). Na výstup a sestup máte cca 5 hodin, takže žádný stres. Na výlet s Vámi nepůjde žádný průvodce, je tedy vhodné mít sebou alespoň vytištěnou mapu z odkazu výše (ideálně offline mapy.cz) Celá trasa je po rumunské červené turistické značcce (červený svislý pruh) Cena výletu je 200 Kč. Časově vyjde na cca 7 hodin. Odjezd je ve čtvrtek, pátek a sobotu kolem 9:00. (Dobrodruzi se můžou vydat z Traskavce na Eibenhal rovnou. Je to asi 9 km po neznačených cestách). Na výlet je nutné se přihlásit dopředu prostřednictvím celkové objednávky.Kapacita omezená na 147 osob.
 
Výlet do českých vesnic - dvoudenní
 
Gernik, Rovensko nebo Svatá Helena. To jsou další české vesnice kam se můžete podívat. Autobusem se od křížku přesuneme 60 km za rumunskou vesnici Sichevita, přesně sem. A druhý den vás nabereme na stejném místě v 13:30 nebo ve 13:00 na Svaté Heleně, zde. A co budete dělat? Pár tipů:
1. po cestě na Gernik (9 km) a dále po červené na Rovensko (15 km), noc, ráno po modré do Sichevity (12 km), odjezd 13:30
2. po modré značce na Rovensko (12 km) a dále po červené na Gernik (15 km), Gernická noc, ráno pod el. vedením do Sichevity odjezd 13:30, anebo po červené na Helenu (15 km) odjezd 13:00.
3 .po cestě na Gernik (9 km), den v Gerniku a okolí např. mlýnky u Petra (8 km), Gernická noc, ráno po cestě do Sichevity (9 km), odjezd 13:30 nebo na Svatou Helenu (15 km), odjezd 13:00
4. po cestě na Gernik (9 km) a dále po červené na Helenu (15 km nebo cestou odbočky na Tureckou díru a Kulhavou skálu, celkem 20 km), noc, dopoledne na Heleně nebo výlet na výhlídku nad Dunajem (4 km), odjezd 13:00.
Na výlet s Vámi nepůjde žádný průvodce, je tedy vhodné si mapu sebou vzít. Všechny cesty (kromě cesty Sichevita - Gernik, která je pod el. vedením) jsou značené od klubu českých turistů. Pro zajištění ubytování a stravování na Gerniku, Rovensku nebo Heleně můžete využít tyto kontakty. Cena výletu je 500 Kč (tato cena zahrnuje pouze dopravu). Odjezd na výlet je v pátek v 8:00 ráno a návrat je v sobotu v 15:00. Na výlet je nutné se přihlásit dopředu prostřednictvím celkové objednávky. Kapacita omezená na 196 osob.
 
Gernická festivalová noc 
 
Gernická festivalová noc je hudební minifestiválek v české vesnici Gernik pořádaný Festivalem Banát. Bude probíhat v pátek 21.8.2020 od cca 19:00 do ranních hodin. Jde o hudební festival, na kterém vystoupí kapely a divadla z festivalu Banát a banátská kapela Bohemia. Akci, ve spolupráci s námi, organizuje Ivo Dokoupil z organizace Člověk v tísni s cílem napomoci rozvoji turistiky v další z českých vesnic. Na Gerniku je kromě programu a občerstvení připraveno ubytování v kempu (ve vlastních stanech), v místní škole nebo si můžete ubytování zajistit sami u gernických krajanů ( http://www.banat.cz/ceske_vesnice.htm#gernik). Doprava na Gernickou noc je možná buď vlastními auty (doporučená trasa ZDE) anebo je možnost využít festivalové autobusové přepravy pro výlet do českých vesnic - odjezd je v pátek v 8:00 z Eibentálu, odjezd v sobotu je plánován ve 13:00 ze Svaté Heleny nebo 13:30 ze Sichevity, návrat na Eibentál je v sobotu v 15:00. Pokud chcete využít dopravy na Gernickou festivalovou noc je nutné se přihlásit dopředu prostřednictvím celkové objednávky na výlet do českých vesnic. Kapacita je omezená na 196 osob.
 
Výběh na Kovárnu
 
Pro fanoušky, kteří se nechají snadno vyhecovat bude připraven kopec Kovárna. Kovárna stojí na stále stejném místě, je stále stejně strmá a pořád si na ní lidé dokazují, že jsou sportovci :) ... Prvním sportovcem, který ji mohl zdolat byl praotec Čech, který ale se slovy do tohodle krpálu nepůjdu se otočil a raději později vystoupil na horu Říp ... Start výběhu je u hospody U Medvěda (u potoka) a cíl na Kovárně mezi českou a rumunskou vlajkou, někde tady. Vzdálenost cca 65 metrů, převýšení cca 37 m a rekordní čas Matouše Kotze z Teplic 1:14 minuty (z roku 2019). Vítěz klání bude vyhlášen závěrečný večer festivalu, získá vstupenku na další ročník festivalu a nehynoucí slávu.
 
Program v kulturním domě
 
Od hudební produkce si můžete plynule přejít na celodenní kulturní produkci. A kam jinam než do kulturního domu. Na programu budou zajímavé přednášky jak s místní tématikou, tak světové - cestovatelské, divadelní hry pro malé i velké, filmy s hvězdičkou i bez hvězdiček. Konkrétní program kulturního domu bude uveden v celkovém programu festivalu.
 
Muzeum

Příjemným zpestřením může být návštěva malého eibentálského skanzenu v doprovodu zakladatelky Gustýny. Muzeum se nachází v původním domku na Eibenthale zde a k vidění je vše co se Gustýně podařilo najít a zachránit po eibenthálských půdách, tedy vše od hornických pomůcek až po vabavení domácností. Návštěva nezabere více něž půl hodinky. Vstupné je dobrovolné.

Výlety po okolí: Vyhlídka Znamana

Chcete se provětrat? Běžte na vyhlídku Znamana, sem. Je to kousek, 5 km z kempu, výškově 400 m nahoru. Kousek pod vrcholem je studánka a na táhlém vrcholu dostatek louky na válení a sváču :) Kopec Znamana má výšku 808 m.n.m. a je z něj vidět osumkrát více Srbska než Rumunska :) 

Výlety po okolí: Jižní obchvat + vyhlídka Cucuiova

Druhou značenou trasou je takzvaný jižní obchvat. Jde o alternativu ke spojinici Hlavní kemp - U Medvěda, akorát asi o 7 km delší :) Navíc nachozené kilometry Vám jistě vykompenzuje krásná vyhlídka na Dunaj, louky, opuštěné i neopuštěné salaše, les a vedení elektrického napětí. Obchvat vede i kolem eibenthalského hřbitova za vesnicí. Délka výletu je cca 10 km a převýšení 200 m. Z této trasy je navíc kousek na krásnou a nově zpřístupněnou vyhlídku Cucuiova 754 m.n.m., převýšení 100 m, zde.

FACEBOOK

Účinkující

Jiří Řehák

Havel Standa ze Srbska

Štěpán, Tibi a Honza

Vasilův Rubáš