Doprovodné akce

 

České vesnice v Srbsku s Paprikašijádou a další české vesnice v Rumunsku

Dovolená pro fajnšmejkry co chtějí být všude a zažít vše :) Během 10 ti dní se podíváte na 2 dny do českých vesnic v Srbsku (zúčastníte se místní Paprikašijády 2023, vykoupete v jezerech v Bela Cerkvě), poté se můžete toulat 2 dny po českých vesnicích v rumunském Banátu (prohlédnout si Banát "mimo festival", projít vesnice Svatá Helena, Gernik, Rovensko) a výlet zakončit na čtyřdenním Festivalu Banát 2023 v Eibenthale (a ten si také zpestřit výlety rozepsanýmy níže). Program je volný, důležité je stihnout pouze odjezdy autobusu. Pokud chcete toto vše zažít, stačí v objednávce vyplnit dopravu autobusem.

Program autobusu : 11.8. odjezd autobusem (z Prahy cca 19:00, z Brna cca 23:00); 12.8. dopoledne příjezd do českých vesnic v Srbsku; 13.8. Paprikašijáda a večerní hudební zábava (české + srbské kapely); 14.8. přesun do Svaté Heleny nebo Eibenthalu, případně vysazení kdekoliv po cestě; 15.8. volno - české vesnice v Rumunsku (nabízí se trek Svatá Helena - Gernik - Rovensko - Sichevita); 16.8. dopoledne přesun z vesnic na Eibenthal; 16.8. až 19.8. Festival Banát; 20.8. odjezd odpoledne do ČR; 21.8. v brzkých ranních hodinách návrat do ČR 

Paprikašijáda - je soutěž s mnohaletou tradicí ve vaření paprikového guláše v české vesnici “Česko Selo” v Srbsku. Jde o uvolněnou soutěž o nejlepší paprikáš, které se můžete rovněž zúčastnit jako soutěžící (stačí si přivézt suroviny, kotlík lze zajistit). Paprikašijáda začíná v neděli dopoledne a pak plynule přejde v hudební zábavu za účasti místních seskupeních a kapel z Čech. Ubytování a strava je na vás (v Srbsku bude pro Vás v Českém Selu připravena louka + sociální zázemí), případně možnost ubytování na postelích vedle ve vesnici Kruščica.

Výlet do vápencové jeskyně Ponicova a dunajské soutěsky

Dobrodružný výlet do národního parku Železná vrata. Autobusem se od křížku nad Eibenthalem přesuneme 20 km k obci Dubová, kde vystoupíme a půjdeme do velké vápencové jeskyně Ponicova. Před jeskyní a v jeskyni jsou težší úseky (po kamenech přes potok, možné brodění, čtyřmetrový rumunský žebřík, nestabilní kameny, tma atd. ...  Jeskyní Ponicova projdeme skrz naskrz (500 m) až k Dunaji, kde budou připravené loďky (motorové čluny pro cca 13 osob). Do nich nasedneme a proplujeme nejkrásnějším úsekem Dunaje – Dunajskou soutěskou (Dunaj se mezi skalami zužuje z 2 kilometrů do 200 metrů a díky tomu nabírá až 80 ti metrové hloubky). Po proplutí soutěskou nás čluny vysadí v obci Dubová (v restaurace, kde berou pouze rumunskou měnu), kde po občerstvení nastoupíme do autobusu. S ním se vrátíme zpátky do Eibenthalu. Cena výletu je 350 Kč. Časově vyjde na cca 4 hodiny. Odjezdy na výlet jsou ve čtvrtek a pátek vždy v 8:00, 9:00, 10:00 a 11:00. Na výlet je nutné se přihlásit dopředu prostřednictvím objednávky a vzít si na něj vhodnou obuv a hlavně BATERKU. Kapacita omezená na 400 osob. Jedná se opravdu o krásný a osvědčený výlet.

Výlet na skalní masiv Traskavec

Bude to do kopce, ale výhledy za to stojí. Je tam dokonce takový výhled na Dunaj, že tam rakousko-uhersko mělo vojenskou posádku, když střežili Dunaj a vyhlíželi turecké lodě. Autobusem se od křížku přesuneme 30 km pod Traskavec a začneme stoupat. Během 3,5 km vystoupáte ze 100 m.n.m. od Dunaje na vrchol Traskavce 755 m.n.m. Dáte sváču, pívo (vše si musíte vytáhnout nahoru sami), uděláte si pár selfíček a půjdete jinou cestou 5 km zase zpátky k Dunaji. Tam na Vás bude čekat autobus a snad i otevřená hospoda (berou pouze rumunskou měnu). Na výstup a sestup máte cca 5 hodin, takže žádný stres. Na výlet s Vámi nepůjde žádný průvodce, je tedy vhodné mít sebou offline mapy.cz anebo papírové mapy anebo stopovat někoho, kdo mapu má :) Celá trasa je po rumunské červené turistické značcce (červený svislý pruh). Cena výletu je 200 Kč. Časově vyjde na cca 7 hodin. Odjezd je ve čtvrtek a v pátek v 8:00 a 10:00. Na výlet je nutné se přihlásit dopředu prostřednictvím objednávky. Kapacita je omezená na 200 osob.

Výběh na Kovárnu

Pro fanoušky, kteří se nechají snadno vyhecovat bude opět připraven kopec Kovárna. Kovárna stojí na stále stejném místě, je stále stejně strmá a pořád si na ní lidé dokazují, že jsou sportovci :) ... Prvním sportovcem, který ji mohl zdolat byl praotec Čech. Bohužel či bodudík se ale se slovy do tohodle krpálu nepůjdu před ní otočil a raději později vystoupil na "placatou" horu Říp ... Start výběhu je u potpka před hospodou U Medvěda a cíl na Kovárně mezi českou a rumunskou vlajkou. Vzdálenost cca 65 metrů, převýšení cca 37 m a rekordní čas Matouše Kotze z Teplic 1:14 minuty (z roku 2019). Vítěz klání bude vyhlášen závěrečný večer festivalu a získá kromě nehynoucí slávy i vstupenku na další ročník festivalu.

Program v kulturním domě

Od hudební produkce si můžete plynule přejít na celodenní kulturní produkci. A kam jinam než do kulturního domu. Na programu budou zajímavé přednášky jak s místní tématikou, tak světové - cestovatelské, divadelní hry pro malé i velké, filmy s hvězdičkou i bez hvězdiček. Konkrétní program kulturního domu bude uveden v celkovém programu festivalu.

Výlety po okolí: Vyhlídka Znamana

Chcete se provětrat? Běžte na vyhlídku Znamana. Je to kousek, 5 km z hlavního kempu, výškově 400 m nahoru. Kousek pod vrcholem je studánka a na táhlém vrcholu dostatek louky na válení a sváču :) Kopec Znamana má výšku 808 m.n.m. a je z něj vidět desetkrát více Srbska než Rumunska. Na Znamana vede žlutá turistická značka.

Výlety po okolí: Jižní cesta + vyhlídka Cucuiova

Druhou značenou trasou je takzvaná jižní cesta. Jde o alternativu ke spojinici Hlavní kemp - Hospoda U Medvěda, akorát asi o 7 km delší :) Nachozené kilometry Vám jistě vykompenzuje krásná vyhlídka na Dunaj, louky, opuštěné i neopuštěné salaše, les a vedení elektrického napětí. Obchvat vede i kolem eibenthalského hřbitova za vesnicí. Délka výletu je cca 10 km a převýšení 200 m. Z této trasy je navíc kousek na krásnou a nově zpřístupněnou vyhlídku Cucuiova 754 m.n.m., převýšení 100 m. Jižní ceste vede rovněž po turistických značkách.