Bára Zmeková - Padedé s medvědy v Banátu!

Z městskýho masomlejnku až do Banátu! O Báře jsme slyšeli již pár let nazpátky, ale vždycky to byla taková ta zkouška spojení (písničku, co má určitě moc ráda). Letos spojení Bára & Banát vyjde..

Báro, jedeš na první festival do Banátu, kdy jsi vůbec poprvé zachytila zmínku o tomhle území v Rumunsku, které obývá 2000 českých krajanů?

Řekla bych, že poprvé jsem to pořádně registrovala až ve spojitosti právě s festivalem v Banátu, o kterém mluvil Ondřej Ježek před pár lety, když jsme se poznali. Dřív mi to asi jen prosvištělo kolem uší.

Rumunsko je země mnoha předsudků, často se mi stává, že když někde ve společnosti řeknu slovo “Rumunsko”, dívají se na mě jako na blázna, tahle země je u mnoha lidí ekvivalent ostnatých drátů, toulajících se psů a žebrající mládeže.

Já jsem v Rumunsku ještě nikdy nebyla. Ale představuju si pod tím hlavně krásnou přírodu. Je to vždycky asi o tom, že když člověk nemá vlastní zkušenosti, vnímá věci skrz zkušenosti ostatních, tudíž moc záleží na tom, skrz koho si dělá ten svůj obrázek. Pravda, brácha se z Rumunska vrátil po pár dnech se salmonelou, tak nevím, odkud beru tu romantickou představu já. Ale tak nějak chronicky tíhnu k tomu, že radši vidím ty kopce než ty ostnatý dráty..

 

POJEĎ S BÁROU DO BANÁTU!

 

Festival Banát letos slaví pět let. Za tu dobu se podařilo tuhle myšlenku v Čechách docela rozšířit především v alternativní scéně, kdy jsi poprvé začala uvažovat o návštěvě festivalu?

Právě před třemi roky, když nás tam zval Ondřej poté, co jsme strávili nějaký čas u něj ve studiu. Tenkrát to ale nebylo s kapelou z mnoha důvodů možné, takže jsem ráda, že letos to vyšlo.

Banát má zcela specifické podmínky, aby kapela mohla hrát, musí přijmout dost divné podmínky, spí ve stanu, musí si shánět fanoušky a také hraje bez nároku na honorář, což v hlavní festivalové sezóně může být často u kapel problém. Banát totiž nezabere den, ani dva, ale rovnou celý týden. Jak ty ses s tímhle nastavením poprala?

Byly časy, kdy jsem byla ve stanu a spacáku víc doma než v teplý posteli. Myslím, že vůbec není špatný si to jednou za čas připomenout. Jsem naštěstí teď dost svobodná co se týče sestavy hraní. Dlouho hraju sama, takže se nemusím trápit tím, že bych členy kapely takovým festivalem měla připravit o honorář nebo tak, navíc si myslím, že by to tak málokdo bral. Přeci jen je festival v Banátu trochu něco jiného než objíždění festivalů po Čechách. Zatím mě víc trápí ti fanoušci, pro ně je to asi celkem náročné a ne každý si to může dovolit. A já bych rozhodně chtěla dát do kupy nějaký speciální muzikantský tělísko do Banátu.

Letos se postavil hodně alternativní line up, trochu spoléháme na to, že právě fanoušci těchto kapel rádi cestují a banátské podmínky pro ně jsou větší lákadlem, než odrazením. Co pro tebe znamená příroda, cestování s baťohem, spaní pod širákem..?

To znamená strašně moc dobrých zážitků a velkou svobodu. Už si vlastně hodně dlouho slibuju, že vyběhnu někam do kopců a dám si pár dní s výhledem a nadhledem, jenže čím víc se člověk zapracovává do městskýho masomlejnku, tím je to těžší. Ale Banát to rozsekne a já se vlastně strašně moc těším. A těším se, že jakmile začnou teplejší noci, dám si na to ještě nějakou rozcvičku.

Většinou vystupuješ sama v doprovodu piána, Banát je však nakloněn různým pokusům a netradičním formám. Plánuješ něco extra pro Banát?

Nemá to úplně konkrétní formu, ale něco extra bych určitě chtěla. Minimálně dotáhnout pár nových věcí do konce a možná je zkusit obléct do novýho kabátku. Bohužel mi nepojede jeden moc dobrý kamarád a skvělý akordeonista, kterýho všichni moc dobře znáte, ale člověk nikdy neví, jestli nakonec nenaskočí do autobusu!!! Nehážu flintu do žita, zbývá ještě dost času a plány v hlavě mám, chce to jen trochu doladit. Jestli je Banát otevřen pokusům, tak tedy má mít pokusy! :)

Na co se nejvíc těšíš z letošního programu?

Momentálně nejvíc asi na kamarády, který jsem už dlouho neslyšela, Vasilův rubáš, Sáru a Káču, Iamme a Kubu Čermáka, Zrní, Legendary Buccaneers.. Fakt jsem ale nadšená z toho, že tam bude i hodně kapel, který jsem neslyšela naživo nikdy, ale i takový, který ještě ani neznám. Bude to skvělý!!!

 

FACEBOOK

Účinkující

Mr. Moss

Circus Problem

Jump Into The Field

Holy Fanda 2020