Bank of Banát! Měnová reforma je tu!

Jednou z letošních novinek festivalu Banát je oprášení historické měny BANÁT.  Festivalový BANÁT bude jediná měna, kterou budete moci platit jak v areálu festivalu, tak U Medvěda nebo i místních taxíkách. Rovněž s ní půjde platit u některých krajanů, jejichž višňovka splňuje vyvážitelnost zlatem. Další novinkou je zavedení registračních pokladen dle rumunských zákonů. Právě prodloužení placení díky tisku účtenek by zavedení jedné jednoduché měny, namísto české, rumunské i té evropské, mělo vykompenzovat, ne-li zrychlit☺
 
Směna BANÁTŮ za české koruny či rumunské lei bude probíhat jak ve festivalových autobusech cestou na festival, tak v infostáncích U Medvěda a stánku v areálu festivalu. 
Kurz oproti českým korunám a rumunským lei je:
1 BANÁT = 15 Kč
1 BANÁT = 2,5 Lei
K dostání budou 2 mince: 1 BANÁT  (15 Kč) a 4 BANÁTY (60 Kč). Jedna směna pro jednu osobu bude možná pouze (kvůli zrychlení směny) v těchto částkách: 300, 600, 900, 1200, 1500 Kč anebo 20, 50, 100, 150, 200, 250 lei.  Zpětná výměna nebude možná a platnost BANÁTŮ pro příští rok je nepravděpodobná. 
 
Věříme, že se zavedení měny osvědčí a na závěr přidáváme něco z historie měny:
Měna  BANÁT byla zavedena v oblasti českého Banátu 5. července 1785, tedy ještě cca 40 let před první kolonizační vlnou a jeden den před zavedením amerického dolaru. Spekuluje se, proč a kým byla tenkrát měna zavedena, když v dalekém okolí nebyl nikdo, kdo by ji mohl využívat … I díky tomu se na BANÁT jaksi pozapomnělo a nepřišli si na něj ani hledači kovů, kteří po starých banátských mincích pátrali. Až v letošním roce byl BANÁT objeven a znovu uveden do provozu.  BANÁT je definován jako plastová mince s dírou (což mělo být zosobnění svobody) nespecifikované hmotnosti, lisovaná státní lisovnou. Hodnota Banátu je spjata s hodnotou stříbra a zlata v poměru:
 
1 BANÁT = 222 až 250 grainů stříbra,
10 BANÁT = 148 až 162 grainů zlata