Banátlieber!

Stálice na banátském nebi - Jirka Gottlieber se vedle Lucky Redlové a Petra Srny chystá na svůj čtvrtý ročník. Letos nebere kytaru, ani kapelu, ale přítelkyni, ipad, papírové sáčky a skvělou diskotéku!

Nazdar Goťáku, tvoji Papířy jsou nedílnou součástí banástkého festivalu, vedle Lucky Redlové jste absolvovali všechny ročníky, to je docela prestižní co? Mohl bys je nějak srovnat?

Je to prestižní a my si toho vážíme. Zároveň nechceme tuto výjimečnost ztratit. První Banát byl cestou do neznáma, dobrodružstvím v plném autobusu kamarádů, neuvěřitelné zážitky s časovou relativností v česko-rumunské vesnici, která nám co hodinu dávala najevo, že tady se s našimi návyky moc nechytáme. Organizátoři se mohli snažit sebe víc, ale stejně se vyskytlo takových nečekaných prekérních situací, že to byl všechno jeden velký nádherný punk, což nás ještě víc stmelilo. Druhý ročník se odstranila většina organizačních much a třetí už byl precizně zvládnutý mejdan i pro člověka, který nemá punkové srdce a vyžaduje jistý komfort. Tleskám vám za loňský ročník, ale i trochu pláču po návratu divokého a neznámého prvního ročníku.

Měl jsi před první cestou do Rumunska nějaké obavy a čekal jsi něco, co nakonec nikdy nepřišlo?

Obavy jsem vlastně neměl žádné a naopak jsem čekal, že to bude, možná trochu jiný, ale jinak klasický festival, kterých jsem již zažil více. Z toho mě ale v průběhu vyvedlo spoustu věcí – stravování u domorodců, doprava s místními dopravci, výlety na Dunaj, dlouhatánské procházky, nejhvězdnější nebe nad hlavou, jaké jsem zažil, atd.

S GOŤÁKEM DO BANÁTU!? DUNAJBUS OPĚT ODJÍŽDÍ OD JEZU!

Ty jsi osoba co je tak trochu uprostřed, trochu muzikant, trochu fanoušek, trochu pořadatel, jak se ti libí celkový formát festivalu a kam by v příštích letech měl směřovat?

Ten festival nesmí směřovat jinam než v čem se nyní nechází. Krásný mix různorodé hudby pro 1000 vyvolených daleko od domova. Tečka.

Festival začíná v autobuse, to vám jde docela dobře, protože tradičně Dunajbus patří k těm nejaktivnějším a nebude to jen tím, že má před sebou nejdelší cestu z České Lípy..

Vždycky pláčeme, že máme třeba i o šest hodin delší cestu než Brňáci. Ale v součtu vždycky dojdeme k tomu, že máme o to víc historek a zážitků. Předloni jsme se dokonce stihli pohádat, nenávidět, usmířit a zase milovat. To vše kvůli kapelním nástrojům na toaletách. Jaj, to bylo drama. Fakt drama. Slzy a tak. Cesta autobusem je báječná věc. Loni jsme chtěli jít kolem jedné ráno spát a řidič nás hecoval, ať nepřestáváme pařit.

Dokument Dunajbusu z roku 2013 made in Ruda Živec

Každý rok vystupujete s trochu něčím jiným loni jste předvedli skvělou DJshow v papírových pytlíkách na hlavě, to se lidem hodně líbilo (nevím jestli ty pytle, nebo ta hudba) a dost se pařilo. Čekáme, že letos to bude velmi podobné..nebo?

Vzhledem k tomu, což si před tím řekl, že je naše úloha na festivalu více rodá, cítíme, že je potřeba zase nakopnout festival od 2:00 do 6:00 ráno. Takže letos jedeme opět s DJ setem písní, které máme moc rádi, od The Doors po Arcade Fire a chceme dvě noci tančit jako blázni. Vy, co s námi vydržíte, budete, doufejme, tančit s námi! Moc se těšíme.

Loni jsme rozjeli další dvě “stage”, jednu u kadibudek a druhou “U Medvěda”, jak se ti takhle novinka zamlouvala?

Bylo to příjemné, mám tyhle menší scény mnohdy radši než ty velké. Například vystoupení Dua Kolika bylo na uvítanou excelentní.

Ptát se tě jak na Banát reaguje tvé okolí je asi zbytečné..Česká Lípa je trochu Banát..

My milujeme Banát, a pokud někdo z nás cca 30 lidí nějaký rok nejede, tak je to proto, že zrovna kojí, nedostal již další dovolenou nebo je nemocný. Pro nás to jsou vzpomínky na dětské tábory, na společné výlety, kterých je rok od roku míň a míň. Není nic krásnějšího než společně sdílet po několik nocí zážitky z koncertů, únavu a opilost, ochutnávat nové pokrmy, koukat společně na hvězdy, tančit na jednom pódiu do východu slunce. Je to pohoda. Ano, Banát je od loňského ročníku, kdy všechno klape na stopro Pohoda.

 

Když tě mám takhle na mailu (Goťák bydlí 100m ode mě). Sám jsi organizátorem českolipského Všudybudu, pomohlo ti někdy nějaké propojení s Banátem, že jsi tam někoho pozval na základě vystoupení v Rumunsku?

 

Tak teď se musím zamyslet. Ne. (smích) Ale o Helemese jsme uvažovali a třeba OTK jsme zvali do našeho klubu v Lípě až po zhlédnutí v Banátu. Ale jsem rád, že se naše dramaturgie mnohdy prolíná a v Banátu hráli nebo hrají moji oblíbení DVA, WWW, Květy, Mucha, Syčáci, VEES nebo Vložte kočku, které jsme na Všudybudu měli. To je vlastně další důvod, proč se mi na festival každý rok chce.

 

Letošní line up - na co se nejvíc těšíš a nenecháš si ujít..

 

Všechno to, co jsem vyjmenoval výše a je v letošním lineupu plus všechno další. Letošní rok totiž jede i má Janička, která bohužel loni vynechala. A když jsme my dva spolu na fesťáku, tak nás mnohdy nezajímá nic jiného než že stojíme pod podiem každý den načas tak, abychom stihli všechny kapely a naposlouchávali a naposlouchávali. My jsme takoví hltači muziky.