12:PIET, tak trochu jiná world music

 
12:PIET, tak trochu jiná world music. Charakterizovat by je mohl třeba název jejich alba “My sme folklór... a ty si pyča!” 
Na někoho jsou možná kluci z Nivnice, vystupující ve fěrtůšcích a šorcích (dámské krojové sukně), bez bot a možná i bez trenek, kteří mluví a zpívají, jak jim zobáky narostly, až moc. Na Festival Banát je to ale akorát. Loni byli banátskými nováčky, letos jedou zase, tak jsem je musela vyzpovídat.
 
Loni jste byli poprvé, letos podruhé, proč?
 
R: Poprvé nás doporučil Ondřej Ježek, podruhé ani nevím. Prostě nás chcú. 
A: Tož pozvali nás. Asi sa jim to líbilo. Při pohlavním styku to taky nezostalo u “poprvé”.
H: Oslovili nás a my jsme pro, protože loni to byla paráda, tak proč to nezopakovat. 
K: Proč? Asi té ostudy eště nebylo dosť.
 
Jaká byla realita festivalu oproti vašim představám? Co jste o festivalu věděli a co bylo jinak, případně vyvrátili se vám nějaké mýty o Banátu?
 
R: Ono to tam vypadá v podstatě stejně jak na Slovácku, takže je to, jak když sa obudíš po hodoch u nekoho v humně.
A: Nic sem neočekával, byl jsem neustále překvapován, udivován, baven a obšťastněn.
H: Širší příjezdová cesta? 
K: Nevšíml sem si, že by na festivalu byla nejaká realita...
 
Co plánujete udělat jinak a lépe oproti loňsku?
 
R: Aleš plánuje šetřit svůj hlas, aby mohl na koncertě zpívat a taky nepovezeme 26 kláves, vercajk na opravu karoserie a nebudeme měnit olej v převodovce 2 hodiny před odjezdem. A nebude povoleno souložení ve společné místnosti na spaní. Prý to rušilo ostatní.
K: Ráno otevřeš očiska, eště ti ani nedojde, kde sas to probudil a první věc, co vidíš, je súlož. Radši zas usneš. Probudíš sa podruhé...blowjob. Ale člověk si zvykne na ledasco.
H: Víc pípacích krabiček, víc transu. 
A: Ano, přesně tak. Budu si šetřit hlasivky až na koncertu. A obejdu víc chalup a víc toho okoštuju.
 
Spali jste u místních, co vás nejvíc překvapilo?
 
R: Spali jsme u místních a nepřekvapilo mňa nic, enom možná mohl Alex jeden večer míň pit a nemusel bych mu schovávat sekyru, to sa fakt holky bály no.
A: Koberce s jeleňama na zdi. A to, že sme zapomněli, že sme na balkáně. To sme si uvědomili až ráno, kdy našim kamarádům pětkrát za noc vletěl do ložnice Robertem už zmíněný bývalý manžel paní majitelky Alex, vychlastal jim darovanou flašku místní pálenky a pak řval že ju zabije :)
K: Byli moc milí a srdeční, pominu-li ten večer, kdy chtěl zabit svoju manželku… a když nebyla k najítí, tož chtěl zabit sebe…
H: Mňa nic, spal jsem ve svojém jezeru (auto). Spíš byli překvapeni oni, když jsem jim zaparkoval ve dvoře.
 
Kde budete spát letos?
 
R: Tam jak minule, enom s tím, že letos nevezeme tolik vercajku, takže jim nemožeme pomoct opravit 4kolku.
A: Záleží jestli v noci nebo odpoledňa.
K: Zas v deseti lidech na devíti metroch čtverečních. A snáď už sa bude šústat inde.
H: Tož nevím, asi spat nebudu - letos nejedu svojím jezerem
 
Banát má dvě scény - Medvěda a Ujbániy. Který koncert byl lepší a proč, případně který jste si víc užili a proč, pokud se nedá říct který byl lepší tak je zkus nějak srovnat :-)
 
R: Oba koncerty byly skvělé, z toho většího si teho míň pamatuju.
K: Taky tak. Koncert na Agrofert Stagi byl působivý zas tým, že z Aleša už šel enom teplý luft, tož sme moseli zpívat za ňho.
A: Já sem si odvařil hlasivky už ve vlaku, oba koncerty byly boží, u Medvěda taky, ale zpívat sem tam už vůbec nemohl, ale o to víc sem si ujebnul na sólování na kytaře. A to si užiju opravdu ve vyjímečných situacách, jelikož furt zpívám.
H: Asi ten druhý U Medvěda - boť to byl poslední den festivalu a ty ludé už byli všeci tak společensky znaveni, že už byli schopni poslúchat všecko - třeba aj nás a tak sa aj na nás krásně usmívali. Pamatuju si, že tam byl kluk na vozíčku a v průběhu koncertu tam ze svojú partyjú tak řádili, až sa nechal nakonec přikurtovat gumicukama ke stojně pergóle, aby mohl pařit ve stoje.
 
Kolik jste/jsi viděl kapel? 
 
R: Viděl jsem Dunaj se špatným zvukem, Lazer Viking, asi 8x krát jsem viděl Kojoty, pak nejaké borce se synťákama a zbytek jsem slyšel ze dvorečka našeho ubytka, my máme v kapele zákaz poslúchat cizí kapely, abysme sa nenakazili nebo neožrali.
K: Při zvukovce Dunaju sa nám podařilo vymyslet nový žánr, komentovanú zvukovú zkúšku. Negdy to vydáme jako album. Teda...podcast.
A: skoro jednu, ale měl sem žízeň tak sem šel do fronty. Ale naštěstí sme bydleli v baráčku vedle stejdže, takže sme slyšeli aj to co sme nechtěli.
H: Kus Dunaja, Vikinga, kapelu co hráli před nama a po nás, pak nejaké ty DJs, no a hlavně jsem byl na klacky v kýblu (DnB).
 
Co mimofestivalový život? Byli jste na nějakém výletě? Vylezli jste na nějaký kopec?
 
R: Byl jsem v jeskyni a v téj říce dole. Na kopec jsem nelezl, studoval jsem dědinu.
K: Procházka jeskyňú k Dunaju byla super. Prý: “Vemte si pořádné boty”. Klasici měli žabky, profíci šli bosky. 
A: Ráno jsem sa vydal se svojú milú kúpit blikací mickey mouse mašlu do vlasů, kterou jí nekdo sejmul v kotli při koncertu naší kapely.
Cesta z jedné strany dědiny na druhů nám trvala 14 hodin a vrátili sme sa bohužel uplně našrot. Zastavovali sme sa poctivě u každé chalupy a koštovali místní višňovku.
H: Jasné, špáral sem sa jeskyňú v nazuvákoch a pak jsem prošel aj dědinu. No a nezapomenu na noční jízdu autem, kdy jsme jeli pro kamaráda, kerý negde blúdil na cestě dědinů. Přitom jsme převezli z místa A na místo B noční stopéry. Ty byli trošku vykulení, boť nastupovali do zadní části vozu, kde se nesedělo ale leželo. Kamaráda jsme samozřejmě ani po dvúch jízdách nenašli.
 
Na jakou/jaké kapely se letos nejvíc těšíš/těšíte?
 
R: Těším sa na tú kapelu jak majú písničku o tem výkalu - Ať Tě nespolkne výkal, potom na Švihadlo, Prago Union, Byl pes - protože psy mám rád a na 12:PIET - umím skoro všecky jejich písničky.
A: Tak určitě, uvidíme co stihnem, eště chceme stihnůt nejaké ty kolotoče, kolečkové brusle, wellnes resort s bazénem u Dunaja, nejaké restaurace v Bukurešti, otestovat místní terén na čtyřkolkách atd…
Prostě bude to, si myslím, aktivní dovolená a kluci z kapely umí výkon celkem ocenit, hlavně když se vyhrává. Tým je tým prostě.
K: Lóni sa ně líbil Janek Rubeš a myslím, že letos sa zrubem také.
H: na všecky u kerých si dám pivo. Když jsem prolézl ten přehled, tož su zvědavý na ty koně se psem - psi už mám doma tři, tož eště ty koňa dokúpit.
 
Na co se můžete těšit letos na koncertu 12:PIET? Nějaké změny? Novinky? Nové fjertúšky třeba?
 
R: Děláme písničku přímo na míru festivalu Banát, tak aby každému hrála furt v hlavě. Novinky a změny sú hlavně životě soukromém a fěrtúšky sa eště víc rozpadajú. Ale sme živí a zdraví - teda až na Kubu Nožičku ten mám záporný bodymass index, takže když ho potkáte, dajte mu najest.
K: Aj napójit ňa možete!
Lóni jsme byli štyré, ale letos chce jet aj druhý Kuba, Pietový kmenový basák, kerý lóni rodil potomstvo. Ale já jako záskok chcu jet taky, čili nás bude letos pět. Aj dyž eště nevíme, na co budem hrát, už včil víme, že teho o zas o kus víc vyslopem. Pětilitřák se slivoviců nestačil minule, fakt nevím, co bude letos.
A: Ano, opravdu chystáme písničku o Banátu. Nebo spíš už je hotová, akorát si ju mosíme zkusit se synťákem. Inak kroje máme rozmrdané čím dál víc a taky majú převelice zvláštní moc změny vědomí a přesunu v čase, už když do toho lezu sa mosím přežehnat, abych vylezl zpátky živý a zdravý.
H: snáď eště větší točky kolotoča
 
A na závěr rychlodotazník:
První tři věci, co se ti vybaví při slově banát?
 
R: Šumice, kopce, slépky.
A: Banán, višňovka, páka s místníma, příroda, boží atmosféra, vlak a velice faň lidi
K: Impozantní Dunaj, nekonečně dlúhá dědina Eibentál, a šála TJ Šumice (CZ) a slivovica zalepená izolepú, co sme dali náhodným luďom v rumunských Šumicách.
H: Dobrodružná výprava, muzikoterapie, nové játra
 
První tři věci, co se ti vybaví při slově Festival banát?
 
R: Dědina, holky v plavkách, borci s pupkama.
A: Horko, pěkné baby, supr muzika a v ruce furt kelímek s pivem.
K: Štamprla, pivo, štamprla...
H: zábava, volnost, pohoda
 
Višňovka nebo pivo?
 
R: Pivo
A: Pivo
K: Pivo
H:slivovicaaaaaa
 
Pivo nebo miči?
 
R: Pivo
A: Pivo
K: Pivo
H:pivoooooo
 
Miči nebo langoš?
 
R: ani jedno
A: Pivo
K: Pivo
H: langoš
 
Doplň větu: 
 
Banátší Češi jsou naši
Nejvíc do Banátu těším na lidi, keré mám rád.
Nejvíc se netěším na odjezd zpátky dom.
 
R: Robert
A: Aleš
K: Kuba
H: Harmón

 

FACEBOOK

Účinkující

Žamboši

DJ Márty (Falafellas)

Fredy & Krasty